fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Odzież i obuwie: giganci zaczynają odrabianie strat

Warszawa
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Są wstępne dane LPP i CCC za pierwszy kwartał ich obrotowego 2021 roku. W obu grupach widać skok przychodów w porównaniu z pierwszymi miesiącami pandemii rok temu.

2,3 mld zł skonsolidowanych przychodów odnotowało w okresie luty-kwiecień 2021 r. gdańskie LPP, właściciele marki Reserved, czy Sinsay – poinformował zarząd spółki. To o 95 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 r., gdy wybuchła w Europie pandemia COVID-19.

Na tę kwotę składają się w przeważającej części sklepy stacjonarne, w których obroty urosły o 76 proc. rok do roku (także za sprawą rozwoju sieci: jej metraż był w tym roku większy o 24 proc.) do 1,4 mld zł. W sklepach internetowych klienci LPP zostawili natomiast 900 mln zł, o 134 proc. więcej niż przed rokiem.

LPP poprawiło marżę brutto na sprzedaży o 7,5 pkt. proc. do 55,7 proc. i swój pierwszy kwartał roku obrotowego LPP zakończyło 70 mln zł zysku operacyjnego (podczas gdy rok temu miało 261 mln zł straty).

Grupa CCC także w okresie luty-kwiecień wykazała natomiast 1,43 mld zł przychodu, o 85 proc. więcej niż przed rokiem. W raporcie bieżącym na ten temat wskazano – co może być ważne dla inwestorów - że jest to także więcej niż w tym samym okresie 2019 r. (o 300 mln zł).

W wypadku polkowickiej grupy wyrosłej z handlu obuwiem ponad 60 proc. (62,5 proc.) przychodów stanowiło w tym czasie e-commerce. To ze względu na udział internetowego handlu grupa wolniej niż LPP poprawia rentowność. Jej marża brutto na sprzedaży urosła rok do roku o 0,5 pkt. do 43,5 proc.

„Na uzyskany poziom marży znacząco wpłynął wysoki udziału segmentu e-commerce w przychodach, jak również ograniczona możliwość skutecznej sprzedaży kolekcji wiosna-lato w punktach stacjonarnych w tzw. cenach pierwszych" – tłumaczy CCC w komunikacie prasowym.

CCC miało w I kw. roku obrotowego 2021 r. 95 mln zł straty operacyjnej – szacuje zarząd. To oznacza, że jest ona mniejsza niż przed rokiem o 193 mln zł.

EBITDA CCC była dodatnia i wyniosła 59 mln zł.

Grupa CCC kierowana przez Marcina Czyczerskiego działała w końcu kwietnia za pośrednictwem 1005 sklepów (mniej o 38, czyli 4 proc. niż przed rokiem) o powierzchni 670,7 tys. m kw. (mniej o 1 proc.). Coraz większa ich część (w końcu kwietnia 25), ale nadal zdecydowana mniejszość, to nowoczesne obiekty pod marką eObuwie.pl.

Grupa eObuwie.pl, w którą zainwestować ma Cyfrowy Polsat i spółka założyciela Inpostu, a na którą składa się internetowa platforma e-commerce, serwis Modivo.pl, a także – jak wynika z komunikatu – internetowy biznes pod marką Gino Rossi – oraz wspomniane salony wypracowała w I kw. tego roku obrotowego 768 mln zł przychodu. To oznacza wzrost o 76 proc. rok do roku.

Przy tym poziomie wpływów miała 66 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 313 proc.) oraz 81 mln zł EBITDA (wzrost o 212 proc. rok do roku).

CCC jest w trakcie rozmów z bankami i obligatariuszami o dalszym finansowaniu grupy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA