fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Amerykanie walczą z plastikiem. Nowy Jork i Maryland wprowadzają zakazy

Bloomberg
Stan Nowy Jork zakazuje sprzedaży jednorazowych toreb foliowych. Podobne regulacje przyjęto już na Hawajach i w Kalifornii.

Zakaz wchodzi w życie od 1 marca 2020 roku. Gubernator stanu Michael Cuomo powiedział, ze zakaz ma się przyczynić do zmniejszenia ilości plastikowych śmieci nie tylko na miejskich wysypiskach, ale także w ocenach.

Ustawa zezwala jednak na używanie plastikowych worków na śmieci, a także worków foliowych do pakowania owoców i warzyw. Plastikowe torby jednorazowe mają zostać zastąpione torbami papierowymi kosztującymi 5 centów za sztukę. Z tego dwa centy od każdej torby maja iść na specjalny fundusz zasilający lokalny program ekologiczny - New York Environmental Protection Fund, który ma promować korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. Trzy centy trafią natomiast do federalnego funduszu ochrony środowiska.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo
Bloomberg

Co roku mieszkańcy stanu Nowy Jork zużywają 23 mln plastikowych toreb na zakupy. Połowa z nich ląduje na miejskich wysypiskach oraz w tamtejszych rzekach, jeziorach oraz oceanie - pisze "Forbes".

Zakaz ma pozwolić zaoszczędzić około 12 mln baryłek ropy rocznie, niezbędnych dla produkcji wszystkich toreb plastikowych używanych przez nowojorczyków.

Nowy Jork chce zakazać sprzedaży plastikowych toreb
Bloomberg

Krytycy nowej ustawy zwracają jednak uwagę, że zastąpienie plastikowych toreb papierowymi wcale nie musi być lepsze dla środowiska naturalnego. Ze specjalnego raportu zespołu kierowanego przez stanowego komisarza ds. ochrony środowiska Basila Seggosa wynika, że papierowe torby zajmują znacznie więcej miejsca niż plastikowe. Do ich transportu trzeba zatem użyć więcej ciężarówek, a to oznacza nasilenie emisji spalin.

Papierowe torby są też znacznie droższe od plastikowych, co może nie spodobać się klientom, którzy zamiast 2 centów za torbę będą musieli płacić od 5 do 10 centów - w zależności od wielkości torby.

Radni głosujący za ustawą podkreślają, ze nie chodzi im o powrót do papierowych toreb, ale o zachęcenie mieszkańców do używania toreb wielokrotnego użytku, na przykład takich zrobionych z bawełnianego materiału.

Bloomberg

Według raportu z 2014 roku przeciętna rodzina amerykańska zużywała 1500 jednorazowych plastikowych toreb rocznie napisał "Forbes". Według nowojorskiej organizacji non-profit Riverkeeper plastikowa torba "żyje " średnio 15 minut i niemal natychmiast trafia na śmietnik.

Maryland walczy ze styropianowymi pojemnikami

Natomiast stan Maryland może być pierwszym, który zakaże używania styropianowych kubków i pojemników na żywność.

Styropianowe pojemniki najczęściej używane są przez restauracje sprzedające dania na wynos. Są odporne, wodoszczelne i potrawy w nich transportowane wolniej stygną. Jednak zdaniem części naukowców są też kancerogenne i toksyczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Nie ulegają biodegradacji i nie nadają się do recyklingu, można je jedynie zmielić na mniejsze części, ale i tak są wieczne.

Ustawa o zakazie użycia pojemników ze styropianu przeszła już przez obie izby parlamentu stanowego i czeka na podpis gubernatora Larryego Hogana, który jeszcze nie poinformował czy ją podpisze, czy też zawetuje.

Inicjatorka ustawy Brooke Lierman uważa jednak, że w razie weta zwolennicy ustawy mają większość w obu izbach i będą mogli odrzucić ewentualne weto gubernatora.

Styropianowe pojemniki są zakazane już w takich miastach w USA jak New York City, Minneapolis czy Santa Monica, a także w trzech hrabstwach w stanie Maryland: Prince George's, Montgomery i Anne Arundel.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA