fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Mimo embarga Putina towary z Polski weszły na rosyjski rynek

Moskwa
Bloomberg
Odkąd w 2014 r. administracja Władimira Putina nałożyła embargo na polską, podobno szkodliwą dla zdrowia Rosjan świeżą żywność, nasz eksport na tamten rynek się załamał. Trwało to aż do bieżącego roku. Teraz odbudowaliśmy straty, ale już nie żywnością, ale dużo wyżej przetworzonymi produktami. - pisze Business Insider Polska

I to wróciliśmy wcale nie z jabłkami, czy drzewkami świątecznymi, które niesprzedane na polskie Boże Narodzenie jeżdżą na wschód. Tym razem zaistnieliśmy na rosyjskim rynku wysoko przetworzonymi wyrobami.

Zakłady zlokalizowane w Polsce sprzedały tam w pierwszym kwartale silniki turboodrzutowe o mocy powyżej 25 kilonewtonów za 198 mln zł, podczas gdy rok wcześniej sprzedaży takiego sprzętu do Rosji nie było. Sprzedaliśmy też leki za 230 mln zł, czyli o 154 mln zł więcej rok do roku, ale także… procesory cyfrowe za 285 mln zł - o 77 mln zł więcej rok do roku.

Mocnym punktem naszego eksportu są też pojazdy samochodowe i części do nich - w pierwszym kwartale bieżącego roku wysłano do Rosji z Polski takie towary za aż 799 mln zł, o 168 mln zł więcej rok do roku. Z tego najszybszy przyrost zanotowano w samochodach ciężarowych (przyrost o 67 mln zł do 155 mln zł) i ciągnikach (przyrost o 50 mln zł do 88 mln zł).

Produkty pochodzenia roślinnego z czołowych miejsc w naszym rosyjskim eksporcie jeszcze osiem lat temu, obecnie stanowią zaledwie 1,3 proc. Jeśli polska żywność dociera do Rosji, to głównie ta przetworzona, jak np. mrożonki warzywne i owocowe, lub pieczywo.

Najważniejszymi naszymi produktami eksportowymi do Rosji są w rezultacie obecnie wyroby przemysłu maszynowego, elektrycznego, samochodowego i chemicznego. Biorąc pod uwagę wartość dodaną w gospodarce to raczej dobra zmiana niż koncentracja na nieprzetworzonej żywności.

Ciekawym segmentem rynku dla polskich eksporterów są: kosmetyki, chemia gospodarcza, farmaceutyki czy AGD. Polskie produkty z tych kategorii bronią się jakością, do której rosyjskim producentom wciąż daleko. Dla przykładu, sprzedaż wyprodukowanych w Polsce zmywarek na rosyjski rynek wzrosła w bieżącym roku o aż 44 proc. rok do roku i prawie podwoiła w dwa lata - wynika z danych GUS.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA