fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Z księgarni i e-sklepów zaczęły znikać książki Tokarczuk

Adobe Stock
Wystarczyła godzina od przyznania pisarce Literackiej nagrody Nobla, by z księgarni czy e-sklepów jej książki zaczęły znikać.

O 13 ogłoszono decyzję, że Nobla za 2018 r. otrzymała Olga Tokarczuk, a Polacy od razu przypuścili szturm na sklepy.

- Prestiżowe nagrody działają jako swoista rekomendacja dla odbiorców – mówi Monika Marianowicz, rzecznik Empiku.

Czytaj także: Olga Tokarczuk nagrodzona literackim Noblem

W dużej internetowej księgarni Bonito.pl stany magazynowe topniały w oczach, teraz do dostania są w zasadzie niemal wyłącznie anglojęzyczne pozycje z twórczości pisarki.

Także w Merlinie przy kolejnych pozycjach pojawia się napis "niedostępny", choć przed 15 jeszcze kilka tytułów było do dostania.

- Niezmiennie od lat każda kolejna książka Olgi Tokarczuk cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników i gości na listach TOP w Empiku. Po przyznaniu nagrody Bookera za „Bieguni” obserwowaliśmy dodatkową falę popularności twórczością Tokarczuk – dodaje Monika Marianowicz.

- Warto podkreślić, że „Bieguni” to jedna z najchętniej wybieranych książek w ubiegłym roku w Empiku. W 2018 roku sprzedaliśmy w sumie ponad 70 tysięcy egzemplarzy różnych publikacji tej pisarki – dodaje.  

Generalnie widać, że nagrody, także literackie, w sprzedaży pomagają. Zbiór reportaży Mariusza Szczygła „Nie ma” jest na pierwszym miejscu listy bestsellerów Empiku, choć to pozycja raczej daleka od rynku masowego. Jednak kilka dni temu otrzymała literacką nagrodę Nike, co zawsze przekłada się na większe zainteresowanie klientów.

- Nobel jest motorem sprzedaży zawsze, ludzie są ciekawi jakie książki wzbudziły zainteresowanie komitetu i je kupują. Nawet tak trudne pozycje jak choćby twórczość Dario Fo, laureata z 1997 r. – mówi jeden z wydawców.

W kraju, w którym większość dorosłych w ciągu roku nie czyta żadnej książki każdy powód jest dobry, aby zachęcić do sięgnięcia po książkę.  

- W salonach Empik mamy na półkach spory wybór książek polskiej noblistki. Oczywiście, przygotowując się na duży wzrost zainteresowania książkami Tokarczuk (ten niewątpliwie będzie efektem ogłoszenia werdyktu Komitetu Noblowskiego), zwróciliśmy się do wydawcy o dodatkowy nakład. Z tego co wiemy konieczne będą dodruki, więc  niewykluczone, że część czytelników  będzie musiała poczekać z zakupami min. tydzień-dwa – dodaje przedstawicielka Empiku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA