Rząd znów chce zamiatać w spółkach Skarbu Państwa

Pokłosiem odwołania ministra Dawida Jackiewicza mogą być zmiany w Lotosie, PZU czy Azotach.

Aktualizacja: 14.10.2016 07:54 Publikacja: 13.10.2016 21:33

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów

Foto: Rzeczpospolita/Jerzy Dudek

Jak poinformował w środę wieczorem szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, zmian personalnych należy spodziewać się jeszcze w październiku. Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że pierwsze decyzje mogą zapaść na dniach.

Spółki pod lupą CBA

Pierwszym kryterium, jakie będzie brane pod uwagę przy weryfikacji obecnych kadr, ma być audyt Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który jest prowadzony na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. CBA od września prowadzi kontrole w kilku spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Służby weszły do państwowych firm po dymisji ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

Oficjalnie odszedł, bo skończył już przygotowywać likwidację resortu, jednak według naszych informatorów prawdziwym powodem był brak kontroli nad wyprowadzaniem setek tysięcy złotych z bogatych spółek m.in. poprzez marketing i doradztwo.

– Będziemy, tak jak powiedział premier Jarosław Kaczyński, walczyć zdecydowanie i bezwzględnie z wszelkiego rodzaju patologiami, nie tylko w spółkach Skarbu Państwa – mówiła we wrześniu premier Beata Szydło, dodając, że na bieżąco dokonywany jest przegląd i kontrola w ministerstwach oraz wszystkich innych instytucjach, które jej podlegają.

Znajomym byłego już ministra jest Adam Hofman, który wraz z nim tworzył struktury dolnośląskiego PiS. Z partii odszedł po skandalu z wycieczką do Madrytu za sejmowe pieniądze. Był z nim tam również właśnie Jackiewicz, wówczas europoseł, który jednak sam zapłacił za podróż, a także ówcześni posłowie PiS Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński.

Hofmanowi przypisuje się duży wpływ na obsadę stanowisk w spółkach. Według naszych informacji właśnie z tego powodu teraz interesuje się nim CBA.

– Funkcjonariusze sprawdzali wszelkie powiązania z Hofmanem. Sprawdzano, czy spółki nie łączą z nim i jego otoczeniem jakieś umowy – mówi nam anonimowo przedstawiciel jednej ze skarbowych firm.

Kolejna miotła

Nasz inny pragnący zachować anonimowość informator mówi, że zmiany w spółkach zaczną się już niebawem. Wskazuje na możliwe decyzje personalne w zarządach w Grupie Azoty, PZU i w Lotosie.

A jak będzie wyglądał nadzór nad spółkami po tych zmianach? Jeszcze przed likwidacją MSP – według Henryka Kowalczyka – powstanie rada ds. spółek przy Kancelarii Premiera.

– Będzie się ona zajmowała – jak wyjaśnia – przede wszystkim weryfikacją kadr, nadzorem finansowym oraz nadzorem nad decyzjami strategicznymi, takimi jak np. inwestycja KGHM w Sierra Gorda. – Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier – zapewnił.

Jak poinformował w środę wieczorem szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, zmian personalnych należy spodziewać się jeszcze w październiku. Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że pierwsze decyzje mogą zapaść na dniach.

Spółki pod lupą CBA

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka
Gruzja. Kraj w pajęczej sieci oligarchy związanego z Moskwą
Gospodarka
Dystans ekonomiczny pomiędzy USA a UE będzie rósł
Gospodarka
Ukraina kupi broń za rosyjskie pieniądze. Jest zgoda w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Gospodarka
Indie chcą wyprzedzić Niemcy i Japonię. Mocarstwo niepewnych statystyk