fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Zła perspektywa dla ukraińskich emerytów

Bloomberg
Za 15 lat Ukraina nie będzie miała dość pieniędzy na wypłaty emerytur. Aby tak się nie stało, musi się powieść reforma systemu świadczeń socjalnych. Dziś minimalna emerytura na Ukrainie wynosi równowartość 271 zł miesięcznie.

Premier Ukrainy Denis Szmygal przyznał, że sytuacja z ukraińskimi emeryturami jest zła. „Za 15 lat będziemy mieli niewielu pracujących i wielu emerytów, stosunek będzie wynosił jeden do dwóch. Oznacza to, że będziemy musieli podwoić podatki firmom, abyśmy mogli utrzymać emerytury na poziomie jaki mamy dzisiaj. A jeśli będziemy chcieli podnieść emerytury, to będziemy musieli jeszcze bardziej podnieść podatki. A już dziś firmy nie chcą płacić podatków na wyznaczonym poziomie. W ten sposób za 15 lat nie będziemy w stanie wypłacać świadczeń przyszłym emerytom. To zwykła matematyka "- powiedział Szmygal podczas specjalnego wykłada na Politechnice Lwowskiej.

Szef rządu przypomniał, że od przyszłego roku na Ukrainie pojawi się kapitałowy system emerytalny, który pomoże naprawić tę sytuację. - Już w przyszłym roku stworzymy emeryturę kapitałową. Zgodnie z tym systemem każdy dostaje małą emeryturę socjalną od państwa, powiększoną o własne środki w takiej wysokości, na jakiej zgromadzenie może sobie pozwolić - dodał premier.

Ustawa o reformie emerytalnej weszła w życie na Ukrainie 11 października 2017 r. Reforma emerytalna nie zakłada podniesienia wieku emerytalnego. Od 2018 r obowiązuje podwyższenie z 15 do 25 lat maksymalnego stażu pracy wymaganego do przejścia na emeryturę. W następnych latach staż rośnie corocznie o jeden rok. Prawo przewiduje możliwość zrekompensowania braku stażu ubezpieczeniowego poprzez składki na fundusz emerytalny. Ponadto, zgodnie z prawem, przeliczono emerytury dla 9 mln osób.

Ukraińscy seniorzy otrzymują jedne z najniższych świadczeń w Europie. Jak przypomina agencja Unian od września minimalna emerytura została podniesiona do 2000 hrywien, co jest równowartością...271 zł. Podwyżka przysługuje jedynie niepracującym emerytom powyżej 65 roku życia i ze stażem pracy co najmniej 35 lat dla mężczyzn i 30 lat dla kobiet.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA