Na nowej liście znalazło się 11 osób fizycznych i 15 firm. Wśród przedsiębiorstw są zakłady zbrojeniowe Kałasznikow i Iżmasz, spółki powiązane z objętym sankcjami Rosneft a także państwowym bankiem rozwoju WEB. Tutaj chodzi o Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich; Agencję Ubezpieczenia Kredytów Eksportowych Eksar, państwowa Korporacja ds Rozwoju Kaukazu Północnego i Fundusz Rozwoju Dalekiego Wschodu, podała agencja Prime.

Są tam też także firmy z Krymu - m.in. spółki portowe z Ewpatorii, Feodosji, Kercza, Sewastopola i Jałty a także obsługująca przeprawy promowe na Krym. Spółka lotów biznesowych Airfix Aviation, która ma, według amerykańskiego Departamentu Skarbu, biura w Finlandii i Szwajcarii; IPP Oil Products Ltd (Cypr), Capital LTD OY Langvick (Finlandia), związana z Aleksandrem Janukowyczem firma MAKO Holding (Donieck, Ukraina); SET Petrochemicals OY (Finlandia); Trading OY z siedzibą w Rumunii, Rosji i Finlandii; Southport Service Management Limited, zarejestrowana w Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i na Cyprze.

Wśród nowych Rosjan objętych zakazem wjazdu, inwestowania i kontaktów biznesowych z USA jest biznesmen Roman Rotenberg - 34-letni syn Borysa Rotenberga jednego z najbliższych przyjaciół Władimira Putina. A także Aleksandr Janukowycz syn byłego ukraińskiego prezydenta. Na liście są też szefowie koncernu Kałasznikow oraz innych firm objętych sankcjami.

Amerykanie tłumaczą rozszerzenie spisu tym, że firmy już objęte sankami starają się obchodzić ograniczenia poprzez swoje spółki-córki. Sankcje utrudnią działalność w USA koncernu Kałasznikow (51 proc. należy do państwa, 49 do dwójki biznesmenów rosyjskich). W styczniu 2014 r. Rosjanie podpisali ekskluzywny kontrakt z pośrednikiem - Russian Weapon Company na 5-letnie dostawy broni cywilnej (myśliwskiej, sportowej) i policyjnej do USA i Kanady. Rocznie Kałasznikow sprzedaje na amerykańskim rynku do 200 tys. sztuk broni.