fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Litewski Plan Odbudowy trafił do Brukseli

Fotorzepa/Urszula Lesman
Komisja Europejska otrzymała od Litwy oficjalny plan odbudowy gospodarki po pandemii. Wartość dotacji dla Litwy to blisko 2,23 mld euro.

W planie złożonym w Brukseli, Litwini przedstawili reformy i projekty inwestycji publicznych, które mają zostać przeprowadzone za pośrednictwem unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), informuje agencja BNS.

Litewski plan obejmuje siedem składowych: stabilny sektor ochrony zdrowia, ekologiczną i cyfrową przebudowę, wysokiej jakości edukację, innowacje i szkolnictwo wyższe, skuteczny sektor publiczny i zaangażowanie społeczne.

Inwestycje europejskie w latach 2021-2029 stworzą dodatkowe 1,7 proc. PKB. W unijnym planie dla Litwy przewidziano kwotę dotacji 2,225 mld euro.

KE w ciągu najbliższych dwóch miesięcy oceni litewski plan w oparciu o 11 kryteriów określonych w dyrektywie i na jego podstawie wymogi prawne. Komisja oceni również, czy Litwini nie zapomnieli o przeznaczeniu w planie odbudowy co najmniej 37 proc. środków na inwestycje wspierające cele unijnej polityki klimatycznej i reformy, a 20 proc. na restrukturyzację cyfrową.

Ministerstwo finansów Litwy poinformowało, że Bruksela ma na sprawdzenie litewskiego programu dwa miesiące. Jeżeli nie będzie do niego uwag, to Komisja przedłoży go do zatwierdzenia Radzie UE, która będzie miała na to miesiąc.

Wilno spodziewa się, że rada prawdopodobnie zatwierdzi krajowe plany odbudowy w lipcu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA