fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niemieckie Ministerstwo Pracy chce ograniczyć mieszkańcom innych krajów Unii korzystanie z zasiłków

Bloomberg
Niemieckie Ministerstwo Pracy przygotowało projekt ustawy ograniczającej mieszkańcom innych krajów Unii korzystanie z zasiłków w RFN.

– Musimy powstrzymać imigrację do naszego systemu ubezpieczeń społecznych. Dla Niemiec to kwestia samoobrony – mówiła kilka miesięcy temu Andrea Nahles, niemiecka minister pracy. Teraz jej resort przygotował narzędzie, które ma pomóc w realizacji tego celu.

Według niemieckiej prasy projekt ustawy przewiduje, że obywatele innych państw UE nie mieliby prawa do zasiłków społecznych w RFN, chyba że mieszkaliby w Niemczech przez pięć lat bez korzystania z państwowego wsparcia lub wcześniej nabyli prawa do zasiłków w wyniku swojej pracy. Planowane zmiany legislacyjne cieszą się poparciem kanclerz Angeli Merkel.

Projekt jest po części reakcją na zeszłoroczne orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Społecznych w Kassel. Uznał on, że imigranci z krajów UE niemający prawa do zasiłków dla bezrobotnych w Niemczech mogą się ubiegać o inne zasiłki gwarantujące im „godne życie", jeśli przebywają w RFN przez co najmniej pół roku.

Orzeczenie to wywołało n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA