fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Koronawirus uderza w strefę euro. Ostre spadki na giełdach

AFP
Włoski indeks FTSE MIB tracił na początku poniedziałkowej sesji 3,3 proc. Południowokoreański KOSPI zamknął się 3,9 proc. na minusie. Inwestorzy obawiają się, że epidemia mocniej uderzy w Europę i kraje Azji Wschodniej.

Trzy przypadki zgonów z powodu koronawirusa we Włoszech skłoniły włoskie władze do zamknięcia 10 miejscowości na północy kraju i odwołania zajęć szkolnych oraz imprez publicznych (w tym meczów ligowych i karnawału w Wenecji). Do zachorowań doszło w Lombardii i regionie Veneto, czyli w prowincjach odpowiadających za 30 proc. włoskiego PKB. Obawy przed dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii sprawiły, że sesja na europejskich giełdach zaczynała się w poniedziałek od ostrych spadków. WIG 20 tracił rano 1,8 proc., brytyjski FTSE 100 spadał o 2 proc., niemiecki DAX o 2,5 proc. a francuski CAC 40 o 2,6 proc.

Pod znakiem przeceny upłynęła wcześniej sesja w Azji. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu spadł o 1,8 proc. a indyjski Sensex o 1,1 proc. Akcje południowokoreańskiego koncernu Hyundai spadały o 3,9 proc. a linii lotniczych Korean Air zniżkowały o 5,5 proc. Australijskie linie lotnicze Quantas spadały na giełdzie w Sydney aż o 7,2 proc.
- Wiadomości dotyczące wirusa Covid-19 pozostają w centrum uwagi inwestorów a szczególnie niepokoi ich skok nowych przypadków zachorowań poza Chinami, w Korei Płd., na Bliskim Wschodzie i we Włoszech - twierdzi Rodrigo Catril, analityk z National Australia Bank.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA