fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Pocieszające sygnały z Niemiec i USA: „nie będzie recesji”

Kanclerz Niemiec Angela Merkel
AFP
Recesja w Niemczech nie będzie głęboka — ogłosił resort gospodarki we wrześniowym raporcie. A światowej gospodarce daleko do recesji mimo napięć w handlu — stwierdził przedstawiciel MFW obznajmiony z pracami nad jesienną prognozą.

Gospodarka Niemiec zanotowała w II kwartale spadek o 0,1 proc., a niektóre dane wywołały zaniepokojenie, że w III kwartale może dojść do recesji. Ekonomiści stwierdzają zwykle, że do niej dochodzi na podstawie przynajmniej dwóch kolejnych kwartałów spadku. Kilka instytutów badania koniunktury zapowiedziało w ostatnim tygodniu, że w III kwartale dojdzie do recesji.

„Niemiecka gospodarka przechodzi słaby okres, ale na razie nie jest spodziewany większy spadek czy wyraźniejsza recesja — stwierdził resort gospodarki z Berlina we wrześniowym raporcie. — Jednak wskaźniki nie wskazują również na gospodarczy zwrot” — dodał.

Tempo gospodarki zmalało, bo eksport zależny od sektora przemysłowego znajduje się w recesji częściowo na skutek konfliktów w handlu i niepewności związanych z brexitem. Resort stwierdził, że eksport stracił główny impet, ale konsumpcja sektora publicznego i prywatnego stanowi dostrzegalne wsparcie dla gospodarki.

Sektor budownictwa ma się dobrze, z kolei przemysł i energetyka wypadają słabo — uznano w raporcie i dodano, że na razie nie ma widoków na poprawę w przemyśle po jego kiepskim starcie w III kwartale. Z opublikowanych kilka dni temu danych wynika, że zmalały zamówienia w przemyśle, a także jego produkcja.

Czytaj także: Recesja w Niemczech przesądzona. W przemyśle jest coraz gorzej 

Minister finansów Olaf Scholz zapewnił 11 września w parlamencie, że rząd jest gotowy „wpompować wiele miliardów euro” w gospodarkę dla przeciwdziałania istotniejszemu zwolnieniu wzrostu, a kraj musi podejmować śmiałe działania w walce ze zmianą klimatu, zanim będzie za późno.

Rekordowa nadwyżka

Niemcy osiągną w tym roku największą na świecie nadwyżkę na rachunku bieżącym czwarty rok z rzędu — stwierdził instytut badania koniunktury Ifo z Monachium, co może być presją na Berlin, by pomógł w redukowaniu nierównowagi na świecie i pobudził popyt wewnętrzny.

Tegoroczna nadwyżka na tym rachunku, wyliczającym przepływy towarów, usług i inwestycji ma wynieść 276 mld dolarów — powiedział Reuterowi główny ekonomista Ifo, Christian Grimme. Dodał, że na drugim miejscu będzie Japonia z sumą 188 mld dolarów, a na trzecim Chiny z 182 mld. Z kolei USA zanotują największy na świecie deficyt 480 mld, mimo wojny handlowej Trumpa z Chinami i dodatkowych ceł w handlu z tym krajem.

Niemiecka nadwyżka wynika stąd, że więcej niemieckich towarów i usług rozchodzi się na świecie od ich importu przez ten kraj. Niemcy są za to krytykowane przez Komisję Europejską i MFW. Komisja uważa tę nadwyżkę do przyjęcia na poziomie 6 proc. w dłuższym okresie licząc do wielkości kraju. Niemcy zbliżają się do tego; w 2015 r. miały rekordowe 8,5 proc., w tym roku Ifo zakłada 7,1 proc.

Główna ekonomistka MFW, Gita Gopinath przypomniała, że Fundusz nalegał od dawna, by Niemcy zwiększyły wydatki i zmniejszyły tę nadwyżkę. Ostatnio coś ruszyło w tej kwestii. — Z pewnością doszło do zwrotu ku większym wydatkom dla zwiększenia możliwej produkcji. Pozostaje tylko kwestia, czy to wystarcza — powiedziała w Ośrodku Badań Strategicznych i Międzynarodowych CSIS w Waszyngtonie.

Światu daleko do recesji

Napięcia w handlu wpływają na wzrost gospodarczy na świecie, ale MFW jest daleki od prognozowania globalnej recesji — powiedział jego przedstawiciel.

Według Funduszu, nowe albo zapowiadane stawki celne Stanów i Chin mogą zmniejszyć światowy PKB o 0,8 proc. w 2020 r. i wywołać straty w następnych latach, „ale w bieżącym biegu wydarzeń naprawdę nie widzimy recesji. Sądzę, że daleko nam do niej”. - Działalność przemysłowa była słaba, ale dostrzegamy odporność sektora usług. rośnie zaufanie konsumentów. Powstaje tyko kwestia, jak długo ta elastyczność może potrwać. Obserwujemy starannie wszystkie wskaźniki — powiedział anonimowo, bo nie wolno mu wypowiada się publicznie.

Fundusz publikuje dwie prognozy rocznie z okazji wiosennej i jesiennej sesji, dotyczące PKB w bieżącym roku i w następnym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA