fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Coraz więcej Estończyków wraca do kraju

Tallin
Fotorzepa, Robert Wójcik
Coraz więcej estońskich emigrantów wraca do ojczyzny. To pochodna coraz lepszej sytuacji ekonomicznej kraju. W ciągu siedmiu lat średnie zarobki w Estonii wyrosły o 58 proc.

Dane statystyczne potwierdzają nieustanny rozwój gospodarki bałtyckiego tygrysa. PKB Estonii (1,3 mln mieszkańców) osiągnął 79 proc. średniej unijnej w 2017 r., co jest wynikiem lepszym od Polski czy Portugalii. W 2018 r. estoński PKB zyskał 3,9 proc., a to z kolei 1,5 raza więcej od średniego wzrostu w Unii. 

Dzięki rosnącemu poziomowi życia w 2018 r. do Estonii wróciło o 6000 obywateli więcej aniżeli wyemigrowało, pisze portal Delfi. Do tego sam estoński rynek stał się atrakcyjny dla zarobkowych migrantów. Pracuje ich tam już około 20 tysięcy i wielu z nich przyjechało z krajów Unii i to z tych najwyżej rozwiniętych. 

Czytaj także: Po wyborach: Estonia jest kobietą 

Zdaniem Tinu Palma, głównego ekonomisty banku Lumior, aby zachować stabilny, równomierny wzrost gospodarczy, Estonia musi inwestować przede wszystkim w ludzi. Chodzi o wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, socjalnych i dotyczących infrastruktury intelektualnej.

Gospodarka estońska jest na wysokim poziomie szczególnie w sferze cyfrowej. Kluczowy sektor IT pozwolił na wzrost zysków we wszystkich sektorach gospodarki, nawet w przemyśle.

Ekspert jest zdania, że cyfryzacja i nowinki technologiczne w przedsiębiorstwach mogą zwiększyć eksport usług. A to jest krytycznie ważne dla estońskiej gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA