fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wenezuelczycy z pieniędzmi na święta

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro
AFP
Prezydent Wenezueli pokazał nowe banknoty, jakie miały wejść do obiegu, i przedłużył o kolejne 3 dni zamknięcie granic z Kolumbią i Brazylią, a po demonstracjach przedłużył ważność wycofanych banknotów 100-boliwarowych do 2 stycznia.

W związku z gwałtownymi demonstracjami w całym kraju prezydent Nicolas Maduro przywrócił w niedzielę ważność banknotów 100-boliwarowych do 2 stycznia. Jednocześnie przedłużył o 72 godziny do poniedziałku zamknięcie granic z Kolumbią i Brazylią.

Oświadczył, że Wenezuela padła ofiarą międzynarodowego sabotażu, który uniemożliwił wprowadzenie na czas banknotów o nominale 500 boliwarów.

Wcześniej Maduro pokazał nowe banknoty i monety i oświadczył, że zostały wprowadzone do obiegu. Bank centralny ogłosił wcześniej, że od 15 grudnia będzie wprowadzać stopniowo nominały 500, 1000, 2000, 10 tys. i nawet 20 tys. boliwarów oaz monety 10, 50 i 100-boliwarowe dla umożliwienia transakcji w gotówce.

W miniony czwartek tysiące obywateli oblegało oddziały banków, by wymienić banknoty 100 boliwarów przed utratą ich ważności. Od wtorku długie kolejki czekały nad wymianę nominałów, wycofanych z obiegu rzez prezydenta, który uznał, że pieniądze te służą rożnym grupom mafijnym do wykupowania towarów w Wenezueli i sprzedawania ich z ogromnym zyskiem w Kolumbii.

W czwartek bankomaty wenezuelskie wypłacały w dalszym ciągu stare banknoty, mimo zapewnień prezydenta w wystąpieniu tv, że „wymiana pieniędzy w ciągu 72 godzin okazała się wielkim sukcesem. W ciągu tego tygodnia, w ostatnim tygodniu grudnia i w pierwszym tygodniu stycznia będą wprowadzane nowe banknoty” — mówił pokazując je. Są dokładnie takie same jak poprzednie, jedynie w innych kolorach. Dodał, że banknoty 500 boliwarów i monety są już dostępne.

Po zakończeniu pierwszego etapu operacji mającej na celu wycofanie nominałów 100-boliwarowych, najbardziej popularnych, obywatele będą mieć 5 dni na wymianę pozostałych w oddziałach banku centralnego. Początkowo dano im na to 10 dni, ale prezydent skrócił okres do pięciu.

W piątek w wielu miastach tysiące obywateli protestowało, bo nie mogli wymienić starych pieniędzy ani używać ich, a nowych nie dostali. W El Callao w stanie Bolivar doszło do trzech ofiar śmiertelnych i dużej liczby rannych — podał deputowany z opozycyjnej partii Primero Justicia, Angel Median. W stanie Apure doszło do zaatakowania, zniszczenia i podpalenia oddziału banku centralnego i Banco Bicentenario. Informacje o gwałtownych demonstracjach nadeszły z miast Maracaibo, San Cristobal, Maturin, San Felix i Tumneremo; w wielu miejscach rabowano towary w sklepach, które nie przyjmowały banknotów 100-boliwarowych.

- Rząd ponosi odpowiedzialność za tę sytuację — oświadczył burmistrz El Callao, Coromoto Lugo. — Gdy nie ma benzyny, są problemy z wodą, lekami, a teraz z wymianą pieniędzy.

Prezydent Maduro poinformował w piątek wieczorem, że polecił prezesowi banku centralnego Nelsonowi Merentes przyspieszyć dystrybucję monet i banknotów 500 boliwarów. W niedzielę miały być w dużej części dostępne w kraju. Zaapelował do obywateli, by maksymalnie korzystali z kart kredytowych, z elektronicznych form płacenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA