fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Populiści wygrywali a najbogatsi zarobili 237 miliardów dolarów

Najbardziej obłowił się Warren Buffet, którego fortuna urosła o 11,8 miliarda dolarów (do 74,1 mld dol.)
Bloomberg
W roku obfitującym we wstrząsy polityczne i spektakularną zmianę układu sił po obu stronach Atlantyku fortuna najzamożniejszych ludzi świata powiększyła się o 5,7 proc. do 4,4 biliona dolarów, a były dni, kiedy na wyciągnięcie reki zbliżyła się do 5 bilionów dolarów.

Na początku mijającego roku inwestorzy giełdowi doświadczyli skutków rozczarowujących danych z chińskiej gospodarki, później brytyjskiego referendum w sprawie przynależności do Unii Europejskiej, a przy końcu 2016 na rajd zabrał ich Donald Trump.

- Ogólnie rzecz ujmując klienci zmagali się ze zmiennością – zauważa Simon Smiles, zawiadujący inwestycjami super bogatych klientów UBS Wealth Management. Podkreśla on, że ten rok był spektakularnym okresem dla ryzykownych aktywów. Okazał się bardzo pozytywny zważywszy burzliwy początek. "

Najbardziej obłowił się Warren Buffet, którego fortuna urosła o 11,8 miliarda dolarów (do 74,1 mld dol.), głównie dzięki liniom lotniczym i bankom, których notowania poszły w górę po zwycięstwie Donalda Trumpa.

- W 2016 roku rynki raczej reagowały na wydarzenia światowe niż fundamenty – wskazuje Michael Cole, szef Ascent Private Capital Management, zarządzający aktywami o wartości około 10 miliardów dolarów. Jego zdaniem obecnie głównym czynnikiem jest wiara inwestorów, iż Trump zdoła zderegulować duże obszary gospodarki Stanów Zjednoczonych."

W czołowej piątce miliarderów, którzy w tym roku najbardziej powiększyli swój stan posiadania znalazło się czterech Amerykanów m.in. najbogatszy człowiek świata (91,5 mld USD) Bill Gates, współzałożyciel koncernu Microsoft oraz nafciarz Harold Hamm. Taki obraz sytuacji pokazuje Bloomberg Billionaires Index.

Ciekawe, że najbogatsi Amerykanie podczas kampanii wyborczej w większości opowiadali się przeciwko Trumpowi. Wśród nich był też Mark Cuban, właściciel koszykarskiej drużyny Dallas Mavericks, który w maju przewidywał nawet 20-proc. spadek cen akcji, gdyby wybory wygrał Trump.

Triumf kandydata republikanów wzbogacił najzamożniejszych Amerykanów o 77 mld dolarów.

Poza Amerykanami w piątce liderów zwyżek znalazł się Francuz Bernard Arnault, który powiększył swój majątek o 7,1 miliarda dolarów do 38,9 mld USD. Jego firma LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton odczuła poprawę na chińskim rynku dóbr luksusowych.

Gatesowi przez cały rok udało się utrzymać pozycję światowego lidera, a na drugim miejscu długo plasował się najbogatszy Europejczyk Hiszpan Amancio Ortega, założyciel sieci Zara, ale w listopadzie zdystansował go Warren Buffet. Ortega w tym roku zubożał o 1,7 miliarda, lecz z dorobkiem w wysokości 71,2 mld dolarów otrzymał się na podium.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA