fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Płaskie otwarcie w Warszawie

GPW
Bloomberg
Indeks blue chips rozpoczyna piątkową sesję w okolicach wczorajszego zamknięcia. Wiele spółek z głównego parkietu opublikowało rano i wczoraj wieczorem raporty za 2020 r. i to one mogą być dziś w centrum uwagi.

WIG20 po kilku dniach spadków z rzędu, zakończył wczorajszy dzień wzrostem o 0,37 proc. Dziś krótko po otwarciu notowania rosną o 0,05 proc. Walory CD Projektu drożeją o około 2 proc. Spółka wczoraj po sesji opublikowała raport za ubiegły rok, w którym poinformowała, że sprzedaż gry "Cyberpunk 2077" wyniosła ponad 13,7 mln kopii. Większość analityków spodziewała się jednak nieco wyższego wyniku. Optymistyczny jest fakt, że akcjonariusze mogą liczyć na udział w zyskach. Zarząd rekomenduje wypłatę 5 zł dywidendy na akcję.

Wyraźnie drożeje dziś Tauron, o 3,7 proc., a notowania Mercatora rosną o 2,5 proc. Z kolei na dole tabeli znajduje się LPP, którego akcje tanieją o 0,8 proc., oraz Santander ze zniżką o 0,7 proc.

Indeks średnich spółek również rozpoczyna dzień w okolicy wczorajszego zamknięcia i zyskuje nieznaczne 0,02 proc. W przypadku sWIG80 zwyżka wynosi 0,3 proc.

Sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem spadków. Powód dał Joe Biden, który zaproponował blisko podwojenie podatku od zysków kapitałowych dla bogatych. Nowa stopa opodatkowania wyniosłaby 39,6 proc., wobec 20 proc. obecnie, co w połączeniu z dodatkowym podatkiem w wysokości 3,8 proc. od dochodu z inwestycji, który funduje program Obamacare oznacza, że osoby zarabiające powyżej 1 mln USD rocznie zapłacą 43,4 proc. od zysków kapitałowych.

Indeksy na Wall Street spadły najmocniej od ponad miesiąca. S&P 500, Nasdaq oraz Dow Jones zakończyły dzień około 0,9 proc. pod kreską.

Mimo negatywnych nastrojów na Wall Street, sesja na azjatyckich giełdach przebiegała bez większych spadków. Najgorzej poradził sobie japoński Nikkei, który spadł o 0,6 proc., jednak inne główne indeksy pod koniec sesji rosły. Hongkoński Hang Seng rósł o 0,6 proc., południowokoreański Kospi zyskiwał 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite rósł o 0,15 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA