fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 kończy słaby rok w marnym stylu

Bloomberg
Mijający tydzień nie należał do zbyt emocjonujących na warszawskim parkiecie. Przed nami co prawda jeszcze trzy sesje w tym roku, jednak zważywszy na okres ciężko spodziewać się, by wniosły jakieś istotne zmiany w indeksach.

Jak na razie wynik WIG20 od początku grudnia to ponad 1 proc. pod kreską. Dla porównania DAX jest w okolicach zera, a S&P500 zanotował ponad 2 proc. wzrostu. Wszystko wskazuje więc na to, że 2019 rok WIG20 zakończy spadkiem podobnym do tego z 2018 r. O ile o wynikach sprzed roku decydowała w dużej mierze końcówka roku, o tyle w tym WIG20 odstawał od pozostałych indeksów niemal od początku. Lepiej po blisko 12 miesiącach wypadają średnie spółki, jednak mWIG40 jak na razie także finiszuje pod kreską. Z kolei wynik sWIG80 to około 12 proc. zwyżki.

Wracając do piątkowej sesji, to od samego rana mocno przypominała ona to, co działo się choćby w czwartek - przede wszystkim wąski zakres zmian WIG20 oraz przeciętne obroty. Zmienność ograniczała się do kilkunastu punktów. Handel wzmógł się w samej końcówce sesji w związku z tym, że na ten dzień przypadało rozliczenie kontraktów terminowych. Ostatecznie jednak WIG20 zakończył sesję zniżką o 0,27 proc., tj. na poziomie 2128 pkt. Od góry barierą w ostatnich dniach pozostaje poziom 2140 pkt, zaatakowany w mijającym tygodniu po raz pierwszy we wtorek. Z kolei pod koniec tygodnia granicą możliwości sprzedających były okolice 2123 pkt. WIG20 odstawał od pozostałych indeksów w Europie. Dla przykładu niemiecki DAX zyskiwał 0,7 proc. Po bardzo dobrej czwartkowej sesji w USA na Starym Kontynencie przeważał kolor zielony. Inwestorów zachęciło do zakupów również pozytywne otwarcie sesji piątkowej za oceanem. S&P500 wystartował z luką cenową, wzbijając się na otwarciu na poziom 3223 pkt.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA