fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Odchodzi prezes londyńskiej giełdy

Xavier Rolet
Wikimedia, Xrolet
Xavier Rolet oświadczył, że natychmiast rezygnuje ze stanowiska prezesa zarządu London Stock Exchange po trwającym tydzień sporze między radą nadzorczą giełdy i funduszem hedgingowym TCI, który ma 5-proc. udział w spółce i żądał, by Rolet pozostał na stanowisku.

Rolet zrezygnował na prośbę rady i na okres przejściowy zastąpi go dotychczasowy dyrektor finansowy David Warren. Giełda zaapelowała też do aktywnego akcjonariusza TCI, by wycofał żądanie zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Akcje LSE spadły o 2,4 proc.

Christopher Hohn, szef TCI, zabiegał o pozostanie Roleta, który przed miesiącem zapowiedział odejście do końca 2018 r. i wzywał, by zamiast niego do dymisji podał się szef rady giełdy Donald Brydon. LSE w środę poinformowała, że Brydon nie będzie zabiegał o reelekcję w 2019 r.

- Zupełnie niepotrzebny jest nam taki rozgłos, który tylko szkodzi spółce – powiedział Rolet. – W żadnych okolicznościach nie wrócę już na stanowisko prezesa lub dyrektora giełdy. Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy w ciągu minionych 8,5 roku – dodał.

Rolet ma 58 lat, prezesem LSE został w maju 2009 r., karierę w branży finansowej zaczął w latach 80-tych minionego wieku w Goldman Sachs Group. Podczas urzędowania Roleta kurs akcji LSE wzrósł prawie sześciokrotnie. Jego pozycja umocniła, się, gdy wyraził zgodę na kupienie LSE przez Deutsche Boerse, w wyniku czego powstałaby spółka o kapitalizacji rzędu 30 mld USD. Oferta DB opiewająca na 14 mld USD została zablokowana przez nadzór rynku, który orzekł, że taka fuzja stworzyłaby „de facto monopol”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA