fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Mieszane nastroje na Wall Street

Na amerykańskiej giełdzie w czwartek mieszane nastroje - wzrósł Dow Jones, zniżkowały indeksy S&P 500 i Nasdaq. Kolejny dzień drożała ropa naftowa, po osiągnięciu przez kraje OPEC porozumienia o ograniczeniu wydobycia.

S&P 500 spadł o 0.35 proc., Nasdaq  stracił 1.36 proc., a Dow 30  zyskał 0.36 proc.

Do wzrostów indeksu Dow Jones najmocniej przyczyniały się notowania Goldman Sachs i Chevron.

Największe wzrosty notowały spółki paliwowe i sektor finansowy, a w dół najmocniej szły przedsiębiorstwa informatyczne.

Z amerykańskiej gospodarki napłynęły kolejne dane, które utwierdzają oczekiwania na wzrost stóp procentowych w USA. Jednocześnie, perspektywa wyższych cen ropy w przyszłym roku w związku z porozumieniem OPEC wpływa na umocnienie oczekiwań inflacyjnych w USA.

Wskaźnik aktywności w amerykańskim przemyśle ISM wzrósł do najwyższego od początku 2015 r. poziomu. Odczyt PMI z amerykańskiego przemysłu okazał się najwyższy od pięciu miesięcy. Sprzedaż aut w Stanach znajduje się blisko najwyżej notowanych poziomów.

W czwartek Robert Kaplan, prezes Rezerwy Federalnej z Dallas, ocenił, że gospodarka USA zbliża się do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja kroczy w kierunku 2-proc. Dodał, iż Rezerwa Federalna musi brać pod uwagę w swoich decyzjach aprecjację dolara.

Kolejną sesję drożała ropa naftowa. W środę po dwumiesięcznych negocjacjach państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły porozumienie w kwestii ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d.

W czwartek notowania ropy Brent rosły w okolice tegorocznych maksimów. Ceny surowca kontynuowały zwyżki, po ponad 9-proc. wzrostach w środę. Kontrakty na dostawy ropy WTI na styczeń wzrosły w czwartek o ponad 3 proc. do 51,06 USD/baryłkę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA