fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Rząd dzieli fundusze UE. Premier zaprasza do konsultacji

Mateusz Morwiecki
Mateusz Morawiecki
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Od dziś będzie można zgłaszać uwagi do projektu rozdysponowania 76 mld euro z funduszy UE na lata 2021-2027.

- Dzisiaj przystępujemy do konsultacji i inwestowania potężnych środków na odbudowę po epidemii – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej. - Leczenie gospodarki po epidemii to coś, co wszystkie kraje robią po raz pierwszy. Będzie to wymagać szerokich konsultacji, ekspertyz i szybkiego tempa działania. Żeby Polska utrzymała wysokie tempo wzrostu, musimy we właściwy sposób zagospodarować wszystkie dostępne nam środki – mówił premier.

Chodzi o umowę partnerstwa, która obejmuje 76 mld euro na lata 2021-2027, czyli ponad 350 mld zł. To część z większej, wynoszącej ok. 770 mld zł puli przysługującej Polsce w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027 i tzw. Funduszu Odbudowy.

Umowa partnerstwa to umowa między Polską a Unią Europejską, ale jak wyjaśniał premier, to także umowa z Polakami, która powinna być konsultowana społecznie. - Te środki powinny być zaangażowane w najlepszy możliwy sposób dla ochrony gospodarki, ochrony i tworzenia nowych miejsc pracy, żeby młodzi ludzie mogli znaleźć tutaj pracę bez konieczności migrowania. Chcemy zebrać opinie poszczególnych regionów – mówił premier.

- Naszym celem jest, by w 2030 roku Polska gospodarka stała się jedną z najbardziej produktywnych i innowacyjnych gospodarek w Europie. Dojrzeliśmy do tego, żeby rozwój gospodarczy był nie tylko szybki, ale też zrównoważony i charakteryzował się wysoką jakością. Ten potencjał przekuwamy na strategiczne działanie. Umowa partnerstwa sprawi, że dobre efekty negocjacji unijnych pozostaną z nami na dekady - przekonywał premier.

Konsultacje umowy partnerstwa mają potrwać od 18 stycznia do 22 lutego, a 19 stycznia zaczną się konsultacje regionalne – na pierwszy rzut idzie woj. śląskie.

Główne obszary inwestycji to przede wszystkim infrastruktura, innowacje, ochrona środowiska, ochrona służby zdrowia, poprawa jakości życia i edukacji.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odpowiedzialna w rządzie za fundusze UE, informowała, że ok. 60 proc. z owych 76 mld euro to programy krajowe, zarządzane na szczeblu centralnym, a 40 proc. – to programy regionalne, tak jak przy poprzednich funduszach UE na lata 2014-2020.

Programy krajowe na lata 2021-2027 mają być w pewnym sensie odpowiednikami programów z poprzedniej perspektywy. I tak na program dotyczący infrastruktury i ochrony środowiska przeznaczonych ma być ok. 25,1 mld euro, na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw – ok. 8 mld euro, na projekty społeczne – 4 mld euro, „Polskę cyfrową" – 2 mld euro, „rozwój Polski Wschodniej" – 2,5 mld euro (program obejmie pięć regionów Polski wschodniej plus obszar mazowiecki regionalny).

Na programy regionalne, zarządzane przez marszałków przeznaczono 28 mld euro, a w podziale tych środków uwzględniona została liczba mieszkańców, poziom zamożności regionów, potencjał badawczo-rozwojowy, poziom zanieczyszczenia środowiska czy dostępność transportowa.

Nowością jest program sprawiedliwej transformacji, który ma łagodzić skutki związane z transformacją energetyczną w regionach górniczych. Łącznie to 4,4 mld euro, program ma objąć sześć województw: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie i małopolskie.

W ramach budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy, Polska otrzymać ma łącznie ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w niskoprocentowych pożyczkach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA