fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fotografia

Z Ziemi na Księżyc w Domu Spotkań z Historią

Jack Schmitt pozujący z flagą, Dolina Taurus-Littrow, grudzień 1972 r.
Gene Cernan / NASA
20 lipca, dokładnie w 50. rocznicę lądowania Apollo 11 na Księżycu, Dom Spotkań z Historią w Warszawie otworzy fotograficzną wystawę „Zdobyć Księżyc”.

– Zdjęcia pochodzą z archiwum NASA – mówi Anna Adamczyk z DSH, – otrzymaliśmy je dzięki pomocy ambasady Stanów Zjednoczonych. Na początku widzimy ślad stopy pierwszego człowieka na Księżycu i słynny cytat Neila Armstronga: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Na wystawie pokazujemy także zdjęcia z kilku innych kosmicznych amerykańskich misji: Mercury, Gemini, Apollo i przygotowań do nich.

Prezentacji fotografii towarzyszą dźwięki zarejestrowane podczas lotów i lądowania oraz autorska kompozycja Jarka Grzesicy, jak również wypowiedzi astronautów i ciekawostki.

Lądowanie człowieka na Księżycu to było wielkie przeżycie dla całego świata. Szacuje się, że bezpośrednią transmisję tego wydarzenia oglądało w 1969 roku 600 milionów osób. W Polsce był to środek nocy, ale kto mógł, śledził z zapartym tchem relację na ekranie telewizora. –Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości – twierdzi Joanna Kinowska, kuratorka pokazu.

Apollo 11 wystartował 16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokonanie blisko 400 tysięcy kilometrów potrzebował czterech dni. Załoga historycznego statku kosmicznego była trzyosobowa: Neil Armstrong i Buzz Aldrin i Michael Collins. 20 lipca moduł księżycowy „Eagle” („Orzeł”) z Armstrongiem i Aldrinem oddzielił się od głównego statku, w którym pozostał Michael Collins.

Tego samego dnia o godz. 20.17 czasu uniwersalnego „Orzeł” wylądował na powierzchni Morza Spokoju (ciemny obszary widoczny na Księżycu, choć naprawdę nie ma w nim wody). 21 lipca o godz. 2.56 czasu uniwersalnego Neil Armstrong zszedł po drabince z lądownika i postawił pierwszy krok. Za nim podążył Aldrin. Astronauci spędzili na powierzchni Księżyca 21 godzin i 36 minut, w tym dwie godziny poza lądownikiem. Robili zdjęcia, nagrywali filmy, przeprowadzili badania naukowe, zbierając próbki skał ( i zatknęli amerykańską flagę. Następnie powrócili do modułu dowodzenia na orbicie i udali się w podróż powrotną na Ziemię. 24 lipca Apollo 11 wodował na Oceanie Spokojnym.

Istnieje przekonanie, że Armstrong i Aldrin zrobili na Księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 wykonali ponad tysiąc fotografii. Na warszawskiej wystawie oglądamy ich sto. A sukces Apollo 11 powtórzyły kolejne amerykańskie misje kosmiczne (z wyjątkiem Apolla 13, który miał problemy techniczne). Ostatni, Apollo 17 wylądował tam w 1972 roku. Łącznie po Księżycu spacerowało 12 astronautów w ramach misji Apollo.

Wernisaż wystawy „Zdobyć Księżyc w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 o godz. 19. W programie wieczoru koncert zespołu Warsaw Laptop Orchestra. Wystąpią artyści związani z Fundacją Sztuka i Technologia: Piotr Michałowski, Marek Kamiński, Wojciech Dagiel, Grzegorz Bojanek oraz Jarek Grzesica. Grać będą muzykę elektroniczną inspirowaną zdjęciami z wystawy „Zdobyć księżyc”.

Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano 21 lipca o godz. 16. O wystawie opowiedzą Joanna Kinowska (kuratorka) i dr hab. Grzegorz Brona (konsultant naukowy pokazu).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA