fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fed pod coraz silniejszą krytyką

Bloomberg
Słowa Jerome'a Powella, szefa Fedu, na sympozjum w Jackson Hole mogą przynieść ulgę lub dodatkowy niepokój rynkom wschodzącym.

Rozpoczynające się w czwartek wieczorem doroczne sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole powinno być uważnie obserwowane przez inwestorów z rynków wschodzących. Będą się oni wsłuchiwać w słowa szefa Fedu i szukać w nich wskazówek, czy zawirowania na globalnych rynkach (takie jak kryzys w Turcji) wpłyną na politykę pieniężną w USA. Jak na razie panuje przekonanie, że Fed będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej, nie zważając na zawirowania na rynkach wschodzących.

Czytaj także:  Turcja nie będzie ostatnią ofiarą na globalnym rynku

Część ekonomistów szczególnie niepokoi zmniejszanie sumy bilansowej przez Fed. Od października została ona zredukowana o około 240 mld dol., do 4,229 bln dol., czyli najniższego poziomu od 2014 r. Urij Patel, prezes Banku Rezerw Indii, ostrzegał niedawno, że dalsze cięcia sumy bilansowej Fedu będą prowadziły do wyschnięcia płynności dolarowej na rynkach i kryzysu w gospodarkach wschodzących. Część ekonomistów wskazuje, że załamanie tureckiej waluty jest jednym z przejawów tego kryzysu sprowokowanego przez politykę Fedu.

– Powell będzie musiał wkrótce wstrzymać program ilościowego zacieśniania polityki pieniężnej (redukcji sumy bilansowej) albo wgryzie się w płynność aż do kości – uważa Zoltan Pozsar, analityk Credit Suisse.

Polityka Fedu jest też krytykowana przez prezydenta USA Donalda Trumpa. – Nie ekscytują mnie jego podwyżki stóp, o nie – powiedział Trump w rozmowie z agencją Reutera. Podczas niedawnego spotkania ze sponsorami kampanii republikanów do Kongresu prezydent przyznał zaś nieoficjalnie, że spodziewał się, że Powell będzie szefem Fedu opowiadającym się za „tanim pieniądzem". Czy to jednak oznacza, że prezydent USA będzie mieszał się do polityki pieniężnej? Analitycy spodziewają się, że ograniczy się on tylko do werbalnej krytyki poczynań Fedu.

– Krytyka działań Fedu jest niemile widziana i niecodzienna w przypadku prezydenta USA, ale jest mało prawdopodobnym, by powstrzymała Fed przed podwyżką stóp procentowych we wrześniu i przed prawdopodobnie jeszcze jedną w dalszej części roku – przekonuje Michael Hewson, analityk z CMC Markets.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA