fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Ostrowski: Inwestujemy w projekty, które zmieniają świat na lepsze

tv.rp.pl
Szukamy firm, które poprzez technologię próbują rozwiązywać problemy – mówi Jacek Ostrowski, partner w Simpact, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Simpact to pierwszy w Polsce funduszu inwestycyjny oparty na idei impact investing.

- Impact investing polega na tym, że oprócz czysto finansowego zysku staramy się dokładać inne profity. Mogą być to zyski społeczne lub środowiskowe. Szukamy takich projektów, które mają pierwiastek zmieniania świata na lepsze - mówił Ostrowski.

Podkreślił, że można na tym zarabiać, nawet lepiej i więcej.

- Szukając projektów działamy jak typowy fundusz inwestycyjny. Przedsięwzięcie musi być oparte o solidne podstawy finansowe i mieć dobry model biznesowy. Musimy widzieć, że za kilka lat wyjdziemy z zyskiem finansowym. Oprócz tego dajemy inwestorom coś ekstra, zysk społeczny bądź środowiskowy – tłumaczył gość.

- Nie chcemy inwestować we wszystko, co przynosi tylko pieniądze – dodał.

Ostrowski zauważył, że za granicą trend na takie fundusze rośnie w tempie geometrycznym. - W 2017 r. impact investing osiągnął 100 mld dol., w 2015 r. było to 70 mld dol. - przypomniał.

Simpact jest funduszem, który działa w ramach rządowego programu i jest finansowany przez NCBR. - Jesteśmy pierwszym tego typu funduszem w Polsce. Mamy wsparcie środków unijnych i 3 dużych inwestorów prywatnych – mówił gość.

- Szukamy firm, które poprzez technologię próbują rozwiązywać problemy. Szukamy młodych spółek lub osób, które mają ciekawy pomysł biznes. Szukamy głównie na uczelniach, ale też sporo ludzi samych do nas trafia, bo uważają, że ich projekt może przyczynić się do rozwiązania ważnych kwestii – tłumaczył.

Do tej pory zostały zrealizowane 2 projekty.

- Jednym z obszarów naszego zainteresowania są wyzwania cywilizacyjne i demografia. Zainwestowaliśmy w Sidly, projekt, który wpisuje się w problem starzejącego się społeczeństwa. Opracowali opaskę telemedyczną połączoną z aplikacją i algorytmami, które pomagają w opiece nad osobami starszymi - mówił Ostrowski.

- Drugi projekt to Fiszkoteka. Projekt ten wspiera naukę języków obcych. Dzięki nam mogą się rozwinąć i wyjść na rynki zagraniczne. Jest to platforma do nauki oparta o fiszki. Brzmi to prosto, ale stoi za tym zaawansowany algorytm – dodał.

Simpact zarządza 30 mln zł. Pojedyncza inwestycja wynosi do 3 mln zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA