fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Zwyciężyła pasja prognozowania

Adobe Stock
Zespół trzech niezależnych młodych analityków formułował najcelniejsze prognozy dotyczące koniunktury w polskiej gospodarce w ubiegłym roku.

Tomasz Kośka, Karol Rybaczuk i Michał Zygmunt, tworzący zespół prognozy-gospodarki.pl, zwyciężyli w XI edycji organizowanego przez redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego, dotyczącej 2018 r. Wyprzedzili Daniela Piekarka, ekonomistę z Banku BPS, oraz Mikołaja Raczyńskiego, dyrektora ds. strategii dłużnych w Noble Funds TFI, triumfatora sprzed dwóch lat.

Uczestnicy konkursu prognozy wysyłali nam w siedmiu rundach od marca 2017 r. do września ub.r. Przez większą część tego okresu wydawało się zupełnie nieprawdopodobne, że Polska może przez dwa lata z rzędu utrzymywać tempo rozwoju bliskie 5 proc. rok do roku. W IV kwartale 2017 r., gdy po raz pierwszy zbieraliśmy prognozy wzrostu PKB we wszystkich kwartałach 2018 r., uczestnicy rywalizacji przewidywali, że będzie on wynosił średnio 4,2 proc. Ostatecznie gospodarka urosła jednak o 5,1 proc., przewyższając najśmielsze nawet oczekiwania. Zaskoczeniem okazało się również to, że pomimo wzrostu gospodarczego napędzanego konsumpcją inflacja pozostała niska. W grudniu 2017 r. uczestnicy konkursu prognozowali przeciętnie, że w 2018 r. dynamika indeksu cen konsumpcyjnych wyniesie średnio 2,3 proc. rok do roku, po 2 proc. rok wcześniej. W rzeczywistości inflacja zwolniła do 1,6 proc.

Nic dziwnego, że w konkursie dobrze wypadli optymiści. Tomasz Kośka, Karol Rybaczuk i Michał Zygmunt wygraną zawdzięczają najcelniejszym prognozom ścieżki PKB. Daniel Piekarek z Banku BPS formułował z kolei najcelniejsze prognozy inflacji, ale też wyróżniał się celnymi przewidywaniami inwestycji. Warto zwrócić uwagę na to, że zespół prognozy-gospodarki.pl, podobnie jak Mikołaj Raczyński, zdobywca trzeciego miejsca w ostatniej edycji konkursu i zwycięzca w IX edycji, przygodę z prognozowaniem zjawisk makroekonomicznych rozpoczęli już na studiach, w ramach kół naukowych, które są wśród uczestników naszego konkursu. To pokazuje, że celne prognozowanie to przede wszystkim kwestia dobrego warsztatu, a nie szczęścia. W 2017 r. tytuł najlepszego analityka makroekonomicznego zdobył dr Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego, opiekun koła naukowego, w którym prognozowania uczyli się tegoroczni triumfatorzy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA