fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Historia naszych kontaktów obfituje w przykłady przyjaźni

Szefowie dyplomacji Japonii Taro Kono i Polski Jacek Czaputowicz spotkali się w Warszawie w lipcu 2018 roku
materiały prasowe
Taro Kono: Między Polską i Japonią zbudowana została relacja oparta na wzajemnym zaufaniu, wsparta ogromną życzliwością i wdzięcznością – pisze minister spraw zagranicznych Japonii.

Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z obywatelami Polski moimi przemyśleniami z okazji wyjątkowego jubileuszu, jakim jest 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Sto lat temu Japonia uznała niepodległość nowo odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne. Od tamtego czasu nasze relacje stale się rozwijają. Ich długa historia obfituje w przykłady przyjaźni między oboma narodami. Jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń jest pomoc Japonii dla dzieci syberyjskich w latach 1920–1922. Mając w pamięci tamte wydarzenia, Polacy ciepło przyjęli u siebie dzieci poszkodowane w dwóch wielkich trzęsieniach ziemi: w Kobe (1995 r.) i wschodniej Japonii (2011 r.). W taki sposób między naszymi krajami zbudowana została relacja oparta na wzajemnym zaufaniu, wsparta ogromną życzliwością i wdzięcznością.

Wspólne wartości

Ja sam mam szczególne wspomnienia związane z Polską. W 1984 r. studiowałem przez pół roku w Szkole Głównej Handlowej. W lipcu ubiegłego roku po raz pierwszy od 34 lat ponownie odwiedziłem Warszawę. Byłem zaskoczony ogromnymi zmianami, jakie nastąpiły w Polsce. Bardzo ucieszyło mnie także ciepłe przyjęcie, z którym się spotkałem.

Podczas rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Polski panem Jackiem Czaputowiczem potwierdziliśmy, że Polska i Japonia są ważnymi partnerami, którzy podzielają i umacniają podstawowe wartości, jak demokracja, prawa człowieka i praworządność.

Intensyfikacji ulegają także nasze relacje gospodarcze. W Polsce działa obecnie ponad 300 firm japońskich. Wraz z wejściem w życie umowy o partnerstwie gospodarczym między Japonią a Unią Europejską (EPA) w lutym tego roku spodziewam się wzrostu eksportu do Japonii polskich specjałów i ceramiki, a także importu japońskich samochodów i części do Polski. Co więcej, uruchomione w 2016 r. bezpośrednie połączenie lotnicze między naszymi krajami będzie od wiosny obsługiwane codziennie. Czy osoby, które 100 lat temu przyczyniły się do nawiązania stosunków dyplomatycznych między nami, wyobrażały sobie, że tak odległe kraje staną się sobie tak bliskie?

W tym roku chcielibyśmy przybliżyć Polakom różne oblicza Japonii. Mamy za sobą wystawę „Przyjaźń ponad czasem i granicami" oraz spektakle teatru ludowego kagura.

Przed nami jeszcze wiele przedsięwzięć uświetniających rok jubileuszowy, m.in. pokaz tańca nihon buyo, spektakl teatru no czy siódma edycja Matsuri – Pikniku z kulturą japońską. Na wszystkie te wydarzenia serdecznie państwa zapraszam. Będę niezmiernie szczęśliwy, jeśli dzięki nim Japonia stanie się państwu jeszcze bliższa i odkryją państwo nowe aspekty jej kultury.

Okazja do lepszego poznania

Wraz z ministrem Czaputowiczem zobowiązaliśmy się dołożyć wszelkich starań, aby ten rok jubileuszowy był dla naszych krajów uroczystą okazją do lepszego poznania siebie nawzajem.

Mam nadzieję, że będzie on dobrym rozpoczęciem kolejnych 100 lat, które będą obfitowały we wspaniałe wydarzenia zarówno w Japonii, jak i w Polsce. Życzę wspaniałych obchodów tej wyjątkowej rocznicy.

- Materiał powstał we współpracy z Ambasadą Japonii w Polsce

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA