fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Upadł fundusz grający przeciwko GameStop

GameStop
Bloomberg
White Square Capital, londyński fundusz hedgingowy, który grał na spadek cen akcji spółki GameStop zakończy swoją działalność. Powodem są duże straty, jakie fundusz poniósł na tych transakcjach.

White Square Capital działał od 2012 r. i był prowadzony przez Floriana Kronawittera, który wcześniej pracował w Merrill Lynch oraz był traderem w firmie zarządzającej aktywami Paulson & Co. Jak donosi Financial Times fundusz powiedział inwestorom, że w tym miesiącu zamknie swoją działalność i zwróci im pieniądze.

White Square, który w szczytowym momencie zarządzał aktywami o wartości około 440 mln USD w styczniu grał na spadek cen akcji spółki GameStop – jednej z tzw. „memowych” spółek, które stanęły na celowniku inwestorów z popularnych forów internetowych.

Przypomnijmy, że akcje spółki GameStop, która jest właścicielem sieci sklepów z grami wideo w styczniu, w trakcie kilkunastu sesji zdrożały o ponad 1600 proc. Ogromny popyt napędzany był przez rzeszę inwestorów indywidualnych, koordynujących swoje decyzje na portalu Reddit. Ich celem był tzw. short-squeeze, czyli zmuszenie funduszy zajmujących krótkie pozycje do zamknięcia ich ze względu ogromny wzrost kursu akcji.

Doprowadziło to do ogromnych strat wśród wielu funduszy hedgingowych, m.in. Malvin Capital czy Light Street Capital. Funduszom tym udało się jednak przetrwać w przeciwieństwie do White Square Capital. To pierwszy podmiot, który został zmuszony do zakończenia działalności przez short-squeeze na akcjach GameStop.

Jak mówią źródła Financial Times fundusz White Square Capital w przeszłości dobrze sobie radził i wypracowywał dla inwestorów dwucyfrowe stopy zwrotu. Tylko w ubiegłym roku stopa zwrotu funduszu wyniosła około 19 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA