fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Na nowym banknocie o nominale 1000 zł może pojawić się pierwsza kobieta

Jadwiga Andegaweńska, mal. Marcello Bacciarelli
Jadwiga Andegaweńska, mal. Marcello Bacciarelli
Archiwum
NBP planuje wypuścić do obiegu banknot o nominale 1000 zł. Jak zdradził Adam Glapiński, może pojawić się na nim wizerunek królowej Polski, najprawdopodobniej Jadwigi Andegaweńskiej - podał Business Insider Polska.

W styczniu 2021 roku prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński ogłosił plan wprowadzenia do obiegu nowego banknotu o nominale 1000 zł. Jak wyjaśnił, miałoby to pomóc w wygodnym przechowywaniu dużych ilości gotówki.

Teraz prezes NBP zdradził też, kto miałby widnieć na nowym banknocie. Według wstępnych planów do serii władców polskich widniejących na pozostałych banknotach miałaby dołączyć pierwsza kobieta, co jak stwierdził Glapiński „byłoby zgodne z duchem czasów” i zasugerował, że powinna to być królowa.

Po jego wypowiedzi pojawiły się od razu spekulacje dotyczące Jadwigi Andegaweńskiej, królowej Polski, żony Władysława Jagiełły i świętej kościoła katolickiego, która po śmierci swojego ojca, Ludwika Węgierskiego, została koronowana na króla Polski.

Nie byłby to wprawdzie debiut władczyni na środku płatniczym, ponieważ Jadwiga zdobiła już wcześniej kilka banknotów, ale tylko w charakterze kolekcjonerskim (były to banknoty o nominałach 1, 20, 50 i 5000 marek polskich oraz 100 zł). Teraz miałaby szansę jako pierwsza kobieta od czasów denominacji znaleźć się na banknocie dopuszczonym do obiegu.

Banknot o tym nominale 1000 zł był ostatnio używany w Polsce w 31 grudnia 1996 roku. Znajdował się na nim wizerunek Mikołaja Kopernika.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA