fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Podatek Belki uwiera przy długoterminowych oszczędnościach

Fotorzepa, Dominik Pisarek
Zniesienie podatku Belki mogłoby przyczynić się do dodatkowych napływów do systemu długoterminowego oszczędzania – wynika z badania przeprowadzonego przez IGTE i IZFiA.

IZFiA i IGTE badanie przeprowadziła wśród swoich członków. Wszystko po to, by zebrać doświadczenia po pierwszej turze wdrożenia programu PPK. Jakie wnioski płyną z badania?

Dodatkowy napływ środków do systemu długoterminowego oszczędzania zapewniłoby wiele różnych działań, jednak najczęściej wymienianymi były zniesienie podatku od zysków kapitałowych dla osób oszczędzających na rynku kapitałowym przez okres co najmniej trzech lat. Wskazało na to 60 proc. ankietowanych. Zdanie przepytanych osób pomóc mogłyby również kampanie rządowe promujące oszczędzanie w ramach IKE/IKZE w okresie przełomu lat kalendarzowych (46,7 proc.) oraz wprowadzenie edukacji finansowej już w szkołach podstawowych (46,7 proc.).

Mniejszą popularność wskazań zyskały możliwość odpisania strat od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla oszczędzających przez okres trzech lat (33,3 proc.), zwolnienie wypłat z IKZE z opodatkowania zryczałtowanych podatkiem dochodowym (26,7%), wprowadzenie zachęt podatkowych do oszczędzania dla osób wchodzących na rynek pracy (26,7 proc.), możliwość zakładania produktów III-filarowych i zarządzania nimi w postaci elektronicznej (20 proc.) oraz możliwość zakładania IKE/IKZE dla swoich dzieci (13,3 proc.).

– Pomysłów na rozwój systemu długoterminowych oszczędności jest wiele, pozostają jednak w sferze planów, które nie przekładają się na rzeczywistość. Teraz, kiedy stajemy przed wyzwaniami związanymi z epidemią COVID-19 i jej gospodarczymi następstwami, szczególnie warto zastanowić się, które z nich mogłyby dodatkowo wesprzeć zasilanie przedsiębiorstw w kapitał – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes zarządu IZFiA oraz prezes IGTE.

Badanie instytucji finansowych prowadzących pracownicze plany kapitałowe „Wdrożenie PPK” zostało przeprowadzone przez IZFiA oraz IGTE metodą CAWI w dniach od 6 lutego do 4 marca 2020 roku na próbie 15 instytucji finansowych, TFI i PTE, członków ww. izb.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA