fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Maduro próbuje ratować boliwara

Nicolas Maduro
AFP
Kolejne desperackie posunięcie tonącej ekipy Nicolasa Maduro. W poniedziałek w Wenezueli wystartował alternatywny system wymiany walut „na bazie rynkowej”. W pierwszym dniu handlu boliwar stracił 35 proc.

Prywatna platforma Interbanex oficjalnie stała się w poniedziałek częścią systemu wymiany walut, po otrzymaniu wymaganych zgód banku centralnego - poinformował Bank Wenezueli na Twitterze. Według danych Interbanex wartość dolara w poniedziałek 28 stycznia wyniosła 3200 dolarów, podczas kiedy w systemie oficjalnie działającym dotąd kurs wymiany wyniósł 2081 boliwara. Według portalu Dallartoday.com na czarnym rynku Wenezueli dolar kosztował dziś 3188 boliwarów, przypomina agencja Prime.

„Od tego momentu kurs wymiany będzie określany przez popyt i podaż w ramach platformy” - pisze Interbanex na Twitterze. Platforma prowadzi wymianę dla osób prywatnych od niedzieli od godziny 18.00 do piątku do 18.00.

W sierpniu 2018 r. Zgromadzenie Narodowe Wenezueli zatwierdziło ustawę znoszącą odpowiedzialność karną za przestępstwa w handlu walutami. Ustawa dopuściła obrót zagranicznymi pieniędzmi w Wenezueli oraz zalegalizowała kantory wymiany.

Według MFW inflacja w Wenezueli wyniosła 2000000 ( dwa miliony) procent. W tym roku ma sięgnąć 10 mln procent. W drugiej połowie grudnia 2018 r za jednego dolara amerykańskiego można było w Caracas kupić… 11 milionów litrów benzyny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA