Finanse

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

W pierwszym półroczu 2017 roku wzrosła zarówno liczba, jak i wartość zaciągniętych kredytów hipotecznych. Tego rodzaju finansowanie to dla wielu osób jedyna szansa na budowę czy zakup nieruchomości, a jednocześnie poważne oraz wieloletnie zobowiązanie. Jak się przygotować, by proces przebiegał sprawnie, a raty nie okazały się zbyt dużym obciążeniem?

Po pierwsze – zdolność kredytowa

 

Kredyty hipoteczne udzielane są na wysokie kwoty, dlatego nie każdy niestety będzie posiadał odpowiednią zdolność kredytową. Każdy bank ma obowiązek ją sprawdzić, jednak jeszcze zanim się do niego udamy, możemy zrobić to samodzielnie, korzystając z kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w różnych serwisach o tematyce finansowej. Pod uwagę brane są takie parametry jak m.in. wysokość dochodów, rodzaj zatrudnienia, ilość osób w gospodarstwie domowym, stałe zobowiązania, kredyty i limity w innych bankach.

Znaczenie ma także wiek – zwykle jako maksymalny wiek spłaty kredytu hipotecznego przyjmuje się 70 lat. Jeśli więc mamy np. 50 lat i szukamy kredytu na 30 lat, musimy liczyć się np. z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Wpływ na zdolność kredytową mają też wybrane parametry kredytu np. kwota oraz okres spłaty, a nawet typ rat (stałe czy malejące).

Warto sięgnąć po praktyczne kalkulatory zdolności kredytowej, a także porównywarki, które zestawią ze sobą opcje proponowane przez różne banki. Kredyty hipoteczne zestawione w najlepsze oferty znajdziesz na totalmoney.

Po drugie – wkład własny

 

Obecnie rekomendowany wkład własny to 20% wartości nieruchomości. Pamiętajmy, że bank może zaliczyć na poczet wkładu własnego m.in. wpłatę dla dewelopera, udokumentowane płatności za materiały czy usługi budowlane, a także zakup działki, na której stanie nieruchomość. Możliwe jest też skorzystanie z programów takich jak Mieszkanie Dla Młodych, pomagających w sfinansowaniu wkładu własnego.

Niektóre banki akceptują niższy wkład własny (powinno być to minimum 10%). Muszą jednak zrekompensować sobie zwiększone ryzyko – takie oferty będą droższe, ze względu np. na wyższe ubezpieczenie czy inne opłaty.

Po trzecie – potrzebne dokumenty

 

Osoby zaciągające kredyty hipoteczne powinny zawczasu przygotować odpowiednie dokumenty, niezbędne do sfinalizowania całego procesu.

Oczywiście – jak w przypadku każdego kredytu – potrzebne będą dokumenty osobiste oraz świadczące o dochodach, czy też dotyczące innych zobowiązań kredytowych.

Kluczowe są jednak dokumenty związane z nieruchomością. W przypadku rynku pierwotnego potrzebować będziemy odpisu z księgi wieczystej gruntu, pozwolenia na budowę (wydanego deweloperowi) oraz KRS dewelopera, umowy przedwstępnej zakupu w formie aktu notarialnego, a także pełnomocnictwa dla reprezentantów dewelopera, którzy podpiszą umowę.

Jeśli interesuje nas nieruchomość z rynku wtórnego, musimy posiadać aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, umowę przedwstępną zakupu i akt własności lub decyzję o przydziale lokalu mieszkalnego. Konieczne będzie też pismo zaświadczające o tym, że dotychczasowy właściciel nie ma zaległości w płaceniu czynszu.

Osoby planujące budowę domu powinny zdobyć takie dokumenty jak odpis z księgi wieczystej nieruchomości, pozwolenie na budowę i wypis z rejestru gruntów. Kolejne ważne pisma to decyzja o zagospodarowaniu przestrzennym terenu, projekt techniczny, a także dziennik budowy oraz kosztorys.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL