fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Marcia Gay Harden w Krakowie

Wiikimedia Commons, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Marcia Gay Harden przyjedzie do Krakowa, gdzie podczas festiwalu Mastercard Off Camera będzie przewodniczyć jury w konkursie filmów polskich

To bardzo utytułowana aktorka amerykańska, zdobywczyni prestiżowych nagród Oscara czy Tony, kilkukrotnie nominowana do Emmy Award. Urodziła się 14 sierpnia 1959 roku. Jej ojciec, wojskowy, wielokrotnie zmieniał miejsce służby, zabierając ze sobą rodzinę. Teatrem Marcia zainteresowała się w Grecji. Po maturze studiowała w Europie, potem przeniosła się na uniwersytet w Teksasie, a wreszcie trafiła do Nowego Jorku. 

Zadebiutowała na ekranie w połowie at 80., ale swoją pierwszą ważną rolę zagrała w „Ścieżce strachu” braci Coen w 1990 roku. Jej droga do sukcesu nie była łatwa. Harden grała głównie role drugoplanowe. Ale była w nich świetna. W 2000 roku odebrała Oscara za kreację, jaką stworzyła w filmie „Pollock” wcielając się w żonę tytułowego bohatera, artystkę Lee Krasner. Trzy lata później członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznali jej nominację do Oscara za rolę w „Rzece tajemnic” Clinta Eastwooda. 

Harden występuje również w teatrze. W 1993 roku dostała nominację do nagrody Tony za występ w wystawianych na Broadwayu „Aniołach w Ameryce”. W 2009 roku  została uhonorowana tą nagrodą za rolę w Broadwayowskim wystawieniu „Rzezi” Yasminy Rezy. 

Aktorka często pojawia się w telewizyjnych seriach, można ją było oglądać w „Newsroomie” czy „Sposobie na morderstwo”. 

Ostatnio zagrała m.in. panią Gray w „Pięćdziesięciu twarzach Graya” i „Nowym obliczu Graya”. Wystąpiła też w filmie „Dzieci Ireny Sendlerowej”. 

Obok niej w jury konkursu polskiego zasiądą: Laura Rosenthal - reżyserka castingu, która od 25 lat współpracuje z artystami takimi jak Todd Haynes, Lisa Cholodenko, Paolo Sorrentino, Woody Allen, Jim Jarmusch, Joachim Trier, Kim Yutani - dyrektor programowa festiwalu filmowego Sundance i Jonathan Romney - jeden z najbardziej błyskotliwych i przenikliwych krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii, publikujący swoje recenzje w „The Independent”, „The Observer” czy międzynarodowym magazynie branżowym „Sight & Sound”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA