fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Niezależne kino w Krakowie

materiały prasowe
26 kwietnia ruszy w Krakowie 12. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. O Krakowską Nagrodę Filmową będzie walczyła dziesiątka filmowców z całego świata. Do konkursu głównego „Wytyczanie drogi” zapraszane są debiuty lub drugie produkcje w dorobku twórcy.

Polskie kino będzie w tym roku reprezentować „Wilkołak” Adriana Panka. Film łączycy elementy opowieści historycznej, horroru oraz mrocznej baśni. Kino pełne niepokoju i gorzkiej reflekcji na temat przemocy, jaka zakorzenia się w człowieku. 

W mrocznym, klaustrofobicznym thrillerze „Sons of Denmark” Duńczyk Ulaa Salim mierzy się  z jednym z najważniejszych problemów, któremu czoła stawić musi dzisiejsza Europa. Opowiada o  radykalizmie, rosnącej nienawiści oraz nietolerancji w stosunku do wszystkiego, co odmienne.

Z kolei Reinaldo Marcus Green przypomina, jakie konsekwencje dla całej społeczności może mieć pojedynczy akt przemocy. W jego „Monsters and Men” tym aktem gwałtu staje się śmierć czarnoskórego mężczyzny zastrzelonego przez policjanta podczas rutynowej kontroli na Brooklynie.  „Midnight Runner” to zainspirowany prawdziwą historią pełnometrażowy debiut szwajcarskiego reżysera Hannesa Baumgartnera. Historia sportowca, wspaniałego chłopaka, który ma swoje drugie, mroczne i złowrogie „ja”

Norweżka Camilla Strom Henriksen w filmie „Phoenix” odwraca tradycyjne role przypisane matkom i córkom, ukazując skomplikowaną rzeczywistość nastoletniej dziewczyny, zbyt szybko zmuszonej przez okoliczności do tego, żeby dorosnąć. 

„Pause” cypryjskiej reżyserki Toni Mishiali to z kolei portret starzejącej się kobiety, spychanej na margines życia przez seksistowską i przesiąkniętą kultem młodości kulturę

Mike Ahern i Endy Loughman w „Extra Ordinary” łączą horror, komedię i romans opowiadając o córce znanego z telewizyjnego show „pogromcy duchów”, która po ojcu odziedziczyła jego „talent”.  

Drugi pełnometrażowy film Dunki May el-Toukhy „Queen of Hearts” jest z kolei  studium niepokojącej i bulwersującej relacji między dojrzałą kobietą a młodym mężczyzną.

Bohaterką „The Shark” reżyserki z Urugwaju Lucíi Garibaldi jest nastoletnia Rosina. Film jest  intymną, metaforyczną opowieścią o dojrzewaniu, zbudowaną z wielu pytań pozostawionych bez odpowiedzi.  

O innych doświadczenia związanych z wchodzeniem w dorosłość opowiada słoweński reżyser Darko Štante, wracając do własnych doświadczeń z pracy w centrum wychowawczym dla tzw. trudnej młodzieży.  Jego „Consequences” to film o wyalienowanych i sfrustrowanych młodych ludziach, ale też  intrygująca analiza ludzkiego charakteru.  

Zwycięzca „Wytyczania drogi” otrzyma nagrodę w gigantycznej wysokości 100 tysięcy dolarów. 

Odbywający się w Krakowie 12. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w dniach od 26 kwietnia do 5 maja 2019 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA