fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Łukasz Żal doceniony przez amerykańskich operatorów

materiały prasowe
Łukasz Żal, autor zdjęć do „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego znalazł się wśród operatorów nominowanych do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (American Society of Cinematographers). Inni ludzie kamery wyróżnieni w tym roku przez kolegów po fachu to: Robby Ryan („Faworyta”), Mathieu Libatique („Narodziny gwiazdy”), Linus Sandgren („Pierwszy człowiek”) oraz reżyser Alfonso Cuaron, który tym razem osobiście zrobił zdjęcia do swojego filmu „Roma”.

Dla Żala to już drugie takie wyróżnienie – kilka lat temu zdobył nagrodę ASC za „Idę”. Potem nominacją do Oscara uhonorowali tę samą pracę Żala członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polski operator zrobił czarno-białe zdjęcia, odważnie łamiąc wyraźnie tradycyjne zasady budowy kadru.

 

— Paweł żartował, że wszedłem w to, bo nie miałem reputacji, którą mógłbym stracić — mówił mi wówczas w rozmowie. — Pewnie tak było. Nie bałem się. Mogłem ryzykować. Byłem na planie szczęśliwy. Codzienne rozmowy z Pawłem stały się dla mnie wielką twórczą przygodą. Po ostatnim klapsie poczułem się tak, jakbym wrócił do zwykłego życia z jakiegoś cudownego świata. 

Również w tym roku Żal jest wymieniany wśród artystów, którzy mają szansę na Oscarową nominację. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA