Są wśród nich tytuły nagrodzone wcześniej podczas festiwalu gdyńskiego jak zdobywca Srebrnych Lwów, kaszubska saga  „Kamerdyner” Filipa Bajona (zdjęcia Łukasz Gutt), osobista opowieść o odchodzeniu brata „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka (zdjęcia Witold Płóciennik) ze znakomitymi rolami Olgierda Łukaszewicza, Aleksandry Koniecznej i Roberta Więckiewicza i historia kobiety, która po utracie pamięci próbuje odnaleźć swoją tożsamość - „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej (zdjęcia Jakub Kijowski) – w Gdyni uhonorowana w kategorii debiut i drugi film, ale też świetnie przyjęta w sekcji Tygodnia Krytyki podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Inne znane już publiczności pozycje to „53 wojny” Ewy Bukowskiej (zdjęcia Tomasz Naumiuk) o traumie, jaka staje się udziałem żony korespondenta wojennego czy zdobywca Złotego Pazura w gdyńskim konkursie Inne spojrzenie - „Nina” Olgi Chajdas (zdjęcia Tomasz Naumiuk). Kolejnym znanym tytułem jest „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego (zdjęcia Piotr Sobociński Jr), który w 2017 roku przyciągnął do kin blisko 700 tys. osób.

 

Widzowie EnegiCAMERIMAGE obejrzą również pzredpremierowo osadzony na początku XX wieku i reinterpretujący mit Fausta „Eter” Krzysztofa Zanussiego (zdjęcia Piotr Niemyjski) oraz osobistą opowieść o własnych dziadkach - „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego (zdjęcia Julian A.Ch. Kernbach). A wreszcie „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz (zdjęcia Wojciech Todorow) – historię uprowadzonej do niemieckiego domu publicznego dziewczyny, która po dwóch latach wraca do rodzinnego miasteczka.  

Konkurs filmów polskich zawsze budzi na Camerimage emocje. Jest okazją, by sprawdzić jak widzą nasze rodzime produkcje wybitni twórcy zagraniczni zasiadający w jury tej sekcji. W tym roku w jury zasiądą: scenografowie Jan Roelfs (jako przewodniczący) i Eggert Ketilsson oraz operatorzy Rein Kotov, ames Laxton i Elen Lotman. 

Festiwal potrwa do 17 listopada.