fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Cud cadyka z Gorlic

TVP
Są ludzie dla których siła pamięci i tradycji jest tak ważna, ze według niej organizują swoje życie. Jednym z nich jest Meir Moszkowicz z Izraela.

Jest chasydem, a – jak mówi — dla chasyda rebe jest całym światem. On do swojego rebe, cadyka spoczywającego na cmentarzu w Gorlicach w południowej Polsce, przyjeżdża co roku od 30 lat.

 

- Nie jestem jego wnukiem ani żadnym krewnym. Jestem zwykłym chasydem – wyjaśnia Moszkowicz.

Mówi, że to wszystko z powodu cudu z samolotem. Kiedy leciał samolotem do syna rebego, nagle, nad oceanem, zobaczył, że silniki samolotu zajęły się ogniem. Udało się jednak szczęśliwie wylądować, co uważa za cud wymodlony przez rebego.
- To dla mnie cały świat – mówi Moszkowicz. – Kiedy tu przyjeżdżam, czuję, że rozmawiam z Bogiem. Dostaję to, czego potrzebuję na cały rok.

Uważa, że każdy człowiek ma zadanie do wykonania, a jego polega na zatroszczeniu się o miejsce pochówku cadyka, uporządkowania miejscowego cmentarza, na którym spoczywa. I robi to. A kiedy wraca do Izraela, każdego dnia budzi się z myślą o swoim świętym miejscu. Jego żona mówi, że przez sen woła: „Gorlice! Gorlice!”.

Mówi, że przygotował już swoje dzieci, by po nim przejęły troskę o grób cadyka. – Powiedziałem im: „zostawiam wam w spadku grób cadyka i zobowiązuję was, aż do nadejścia Mesjasza, was, waszych synów i wasze wnuki byście strzegli tego grobu, tak jak własnej duszy!”.

Widzowie zobaczą w filmie Meira Moszkowicza w czasie pobytu w Gorlicach, a także w rodzinnym Izraelu. Nie do przecenienia są sceny pokazujące zgromadzenia chasydów.
Tytułowy „Jorcajt” oznacza w tradycji żydowskiej rocznicę śmierci. W  jorcajt odwiedza się groby zmarłych, odmawia kadisz, kładzie kamyczki na macewie.

Premiera skłaniającego do refleksji dokumentu „Jorcajt” w reżyserii Zuzanny Solakiewicz w niedzielę 18 lutego o godz. 23.40 w TVP Kultura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA