Film

Podziemne tajemnice Paryża

materiały prasowe, Planete+
Kanały Paryża to wyrafinowana plątanina o długości 2400 kilometrów. Dla amatorów może być pułapką bez wyjścia.

Palais Garnier jest jednym z emblematycznych budynków tego miasta. W pomieszczeniu, w którym mieści się kolosalna maszyneria paryskiej Opery – znajduje się zapadnia. To miejsce znają jedynie strażacy odbywający ćwiczenia z nurkowania, jako że owa zapadnia prowadzi do gigantycznego zbiornika wodnego o pojemności sześciu tysięcy metrów sześciennych. Kiedy powstał i jak do tego doszło, dowiedzą się widzowie francuskiego dokumentu.

Cannot send log message because exception Http_Exception_CurlError was thrown with message "cURL: Error: '7:couldn't connect to host' when sending request to:http://195.8.128.54/saxo-log".

Z kolei pod placem Denfert-Rochereau, 20 metrów pod ziemią, na obszarze prawie dwóch kilometrów kwadratowych znajduje się największy cmentarz na świecie – katakumby w paryskich kamieniołomach. W tym miejscu spoczywają ponad dwa miliony zwłok. Historia zaczęła się 7 kwietnia 1786 roku, gdy na rozkaz króla Ludwika XVI ruszył z karawaną żałobną pierwszy transport zwłok z Cmentarza Niewiniątek.

Podobne pochody żałobne transportujące zwłoki z rozmaitych paryskich cmentarzy trwały przez cały następny rok powiększając liczbę ludzkich szczątków. I tu warto dodać, że ten los spotkał nie tylko doczesne szczątki biedaków, ale także możnych i wpływowych obywateli Paryża, których dziś już nie sposób zidentyfikować. Na pewno jednak są wśród nich i pisarz Charles Perrault, i przywódca rewolucji Robespierre. Od 1 lipca 1809 roku do paryskich katakumb miała wstęp publiczność, ba! – był to ponoć obowiązkowy punkt zwiedzania na trasie XIX-wiecznego turysty.

Paryskie kanały zwane jelitami miasta liczą 2400 kilometrów. Na każdym skrzyżowaniu zaznaczone są nazwy ulic, pod którymi biegną. Najmniejsze odcinki tych kanałów mają minimum 180 cm wysokości, umożliwiając poruszanie się ludziom. Jest to także jedyny system na świecie, wewnątrz którego ludzie mogą prowadzić prace konserwacyjne.

Jest jeszcze jeden niezwykły świat pod widzialną powierzchnią Paryża – kamieniołomy drążone ze względu na świetnej jakości zalegający tam kamień. Najwięcej znajduje się ich pod V, VI, XIV i XV dzielnicą. Drugi, mniejszy, liczący około 25 kilometrów kwadratowych, usytuowany jest pod dzielnicą XIII. W sumie jest to około 300 kilometrów korytarzy na trzech poziomach do największej głębokości 27 metrów. Ale, uwaga! Wycieczkę tam można przypłacić życiem ze względu na niebezpieczeństwo osuwisk. Te korytarze były też w pewnym czasie dogodnymi ścieżkami komunikacyjnymi dla przemytu – alkoholi, przypraw, tytoniu….

Podziemne tajemnice Paryża pomagają poznać twórcom filmu specjalne przepustki, a widzom także - grafika komputerowa.

Premiera francuskiego dokumentu „Zakazany Paryż. Podziemia stolicy” zrealizowanego przez Fabrice’a Buysschaerta w poniedziałek 1 stycznia o godz. 22 w Planete+.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL