fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

65. urodziny Bogusława Lindy

Franz Maurer,
materiały
Bogusław Linda, legendarny Franz Maurer z "Psów" , Jacek Grochala z "Kobiety samotnej" czy ksiądz Robak z "Pana Tadeusza", kończy dziś 65 lat.

Urodził się 27 czerwca w Toruniu, tam też skończył liceum. Aktorstwo studiował w krakowskiej PWST i już jako student współpracował z Teatrem Starym. Zadebiutował tam rolą Mikołki w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego.

W latach 1978-1981 grał we wrocławskim Teatrze Współczesnym, od początku lat 80. - w Teatrze Studio w Warszawie.

Pierwszą jego ważną rolą była postać Gryziaka, anarchiwty z filmu Agnieszki Holland "Gorączka" (1980).

Rok 1981 przyniósł mu znakomite role m.in. w :Kobiecie samotnej" Agnieszki Holland i "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego.

Kultową rolę byłego ubeka Franza Maurera zagrał w "Psach" i "Psach II" Władysława Pasikowskiego. Wystąpił też w takich filmach tego samego autora, jak "Sara", "Pułapka", "Demony wojny według Goi".

Od ról twardzieli odchodził w takich obrazach jak m.in. "Jańcio Wodnik" Jana Jakuba Kolskiego, w którym zagrał sztukmistrza Stygmę, "Tato" Macieja Ślesickiego, "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, gdzie grał ks. Robaka, czy "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza, w którym był Petroniuszem.

W 2006 roku Linda spróbował sił w reżyserii i nakręcił film "Jasne błękitne okna" z Joanną Brodzik i Beatą kawką w rolach głównych.

W ostatnich latach rzadziej pojawia się na ekranach. W ubiegłym roku zagrał postać Władysława Strzemińskiego w filmie "Powidoki" Andrzeja Wajdy - w ostatnim filmie reżysera.

 

Źródło: rp.pl/Wikipedia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA