fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Biomed pokazuje zręby strategii

Bloomberg
Lubelska spółka planuje rozwój produktów opartych między innymi na prątkach gruźlicy.

Biomed jest najgłośniejszą biotechnologiczną spółką na GPW po tym, jak rozpoczął prace nad lekiem na Covid-19. Trwają badania kliniczne. Jeśli ich wynik będzie pozytywny, spółka wystąpi o wprowadzenie leku w specjalnej, szybszej procedurze dopuszczenia do stosowania u chorych.

– To bardzo perspektywiczny projekt, ale sprawił, że w ostatnich kilkunastu miesiącach o Biomedzie mówiło się tylko w tym kontekście, a przecież mamy też inne ciekawe produkty – mówi Piotr Fic, zarządzający Biomedem-Lublin. Dodaje, że spółka realizuje kilka kluczowych projektów i to na nich opiera strategię rozwoju. – Chodzi m.in. o leki oparte na prątku gruźlicy BCG – informuje.

Pierwszym jest szczepionka przeciw gruźlicy, na którą zachorowalność w niektórych regionach świata znów zaczyna rosnąć. Są też doniesienia, że szczepionka może mieć pozytywny wpływ na odporność przeciw SARS-CoV-2. Kolejnym produktem Biomedu jest lek na raka pęcherza moczowego, też wytwarzany na bazie prątków gruźlicy. – To lek deficytowy w skali globu, a rak pęcherza moczowego jest bodaj piątym co do częstości występowania na świecie i do 2040 r. liczba nowych przypadków niemal się podwoi – mówi Fic. Badań z lekami na bazie prątków gruźlicy jest coraz więcej. Biomed uważa, że leki BCG mogą stać się polskim flagowym biotechnologicznym produktem eksportowym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA