fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Etyka i reklama

#RZECZoPRAWIE: Mika-Kopeć o adw. Dominice K.: w postępowaniu dyscyplinarnym też mamy domniemanie niewinności

Anna Mika-Kopeć
tv.rp.pl
- Rzecznik Dyscyplinarny ORA w Warszawie po zdobyciu informacji z prasy o prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu przez adw. Dominikę K. wszczął postępowanie wyjaśniające i około 2-3 miesięcy temu zwrócił się do organów ścigania - mówiła w programie #RZECZoPRAWIE Anna Mika-Kopeć, adwokat, Zastępcza Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie.

- Wystosował pismo do prokuratury prowadzącej postępowanie o nadesłanie dokumentacji na podstawie której można by rozważyć wszczęcie postępowania dyscyplinarnego bądź inne kroki, które przewiduje procedura – dodała mecenas.

Adwokat podkreśliła, że śledczy dostarczyli niepełną dokumentację z 2-3 miesięcznym opóźnieniem.

- Na podstawie tych materiałów rzecznik postanowił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec Dominiki K., wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutów, a następnie zawiesić postępowanie – mówiła Mika-Kopeć.

Prawniczka zaznaczyła, że w sytuacji, gdy przewinienie dyscyplinarne zawodowe zawiera znamiona przestępstwa tak, jak w tym przypadku zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą, uchwałami Sądu Najwyższego, orzeczeniami WSD postępowanie należy zawiesić.

- Jedynym organem, który jest władny do ustalenia tego, iż to przewinienie jest jednolite z zarzutami dot. popełnienia przestępstwa jest sąd powszechny - wyjaśniła.

Przypomniała, że tak samo jak w postępowaniu karnym również w postępowaniu dyscyplinarnym koronną zasadą jest domniemanie niewinności.

- W przypadku Dominiki K. bardzo ostrożnie należy podchodzić do kwestii tego, co pojawiło się w mediach czyli „prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu" i wszystkich innych okoliczności związanych być może z popełnieniem tego czynu - podsumowała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA