fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Strefa euro się odbiła. Teraz drży przed drugim lockdownem

Strefa euro
AFP
PKB strefy euro wzrósł w trzecim kwartale o 12,7 proc. kw./kw. To dużo lepsze dane od średniej prognoz, która wskazywała na wzrost o 9,2 proc. Tak silny wzrost jest odbiciem po drugim kwartale, gdy PKB spadł o 11,8 proc. Licząc rok do roku PKB strefy euro był w trzecim kwartale mniejszy o 4,3 proc.

Wcześniej lepsze od prognoz dane o PKB za trzeci kwartał opublikowały m.in.: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Ekonomiści wskazują jednak, że dane za ostatnie trzy miesiące 2020 roku powinny być o wiele słabsze. Ożywieniu gospodarczemu zagrażają bowiem lockdowny wprowadzane w związku z drugą falą pandemii koronawirusa.

Czytaj także: W pandemii spada poparcie dla euro

- Druga fala restrykcji koronawirusowych zepchnie znowu strefę euro w recesję. Jest już tylko kwestią czasu, aż Włochy pójdą w ślady Francji i Niemiec ogłaszając coś co, będzie de facto narodowym lockdownem. O ile straty z tym związane są bardzo trudne do oszacowania, wygląda na to, że PKB spadnie, być może poważnie, w czwartym kwartale - prognozuje Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA