Odkryta w sierpniu tego roku Mico munduruku żyje wyłącznie na obszarze około 55 tys. km kwadratowych w stanie Pará na południowym zachodzie Brazylii.
„Po zniknięciu tych lasów znikną też marmozety” - powiedział. „W tym roku pożary spalają znacznie więcej siedlisk wszystkich marmozet z południowej Amazonki niż w poprzednich latach”.
Pan Araújo dodał, że ustawienie pożarów, które przetoczyły się w tym roku przez Amazonię Brazillian, było „motywowane politycznie”.
Powiedział, że nie był to rok zmniejszonych opadów deszczu i suchszych warunków, które zwiększają ryzyko pożaru.
Dodał, że ceny upraw soi i wołowiny nie drastycznie wzrosły, aby skłonić rolników do oczyszczenia większej ilości gruntów rolnych.
„Oczywistym wnioskiem jest to, że pożary w 2019 r. Są motywowane politycznie, a rolnicy popierają program prezydenta przeciwko ochronie środowiska i różnorodności biologicznej. A prezydent z kolei wspiera tych ludzi w terenie - powiedział.
Wspieraj swobodnie myślące dziennikarstwo i bierz udział w niezależnych wydarzeniach
Stworzenie zostało odkryte przez Rodrigo Costa Araújo i jego współpracowników z National Institute of Amazonian Research i Federal University of Amazonas w Brazylii.
Los ecologistas descubrieron una especie completamente nueva de tití que vive en áreas remotas del Amazonas. El Mico munduruku se distingue de otros titíes amazónicos por su única cola nevada. Por lo general, son de color negrohttps://t.co/oRlce6iqPs
— Conclusión (@ConclusionRos) August 16, 2019
Ledwie poznane zwierzę charakteryzuje się białymi dłońmi i ogonem, które u wszystkich dotąd znanych marmozet są czarne.
Region, który zamieszkuje Mico munduruku, należy do najintensywniej wylesianych w całej Amazonii. Do tego pustoszą go wciąż trwające katastrofalne pożary. W połączeniu z nielegalnym pozyskiwaniem drewna, ekspansją rolnictwa i nowymi projektami energetycznymi i infrastrukturalnymi siedliska niezliczonych gatunków stworzeń szybko ulegają trwałemu zniszczeniu.
Odkrywca małpki, Araújo, powołując się na dane NASA, alarmuje, że jeden z pożarów przebiega bezpośrednio przez obszar Amazonii zamieszkiwany przez Mico munduruku, śmiertelnie im zagrażając.
Naukowiec jest przekonany, że większość pożarów trawiących płuca Ziemi jest wynikiem podpaleń, motywowanych politycznie.
- Jest oczywiste, że pożary w 2019 r. są motywowane politycznie, a rolnicy popierają program prezydenta przeciwko ochronie środowiska i różnorodności biologicznej. Prezydent z kolei wspiera tych ludzi w terenie - powiedział Araújo.
Naukowiec ma jednak nadzieję, że gatunek uda się ocalić. Jego odkrycie może sprawić, że ponownie przeanalizowane zostaną plany budowy kilku elektrowni wodnych, zaplanowanych na terenie zamieszkiwanym przez marmozety.
- Ten region prawie nie został zbadany, a jego różnorodność biologiczna jest słabo znana, więc opisanie nowego gatunku naczelnych wyraźnie pokazuje, że niszczymy siedlisko wielu innych, wciąż nieodkrytych gatunków - powiedział Araújo.