fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Nowo odkryty gatunek małpy krok od zagłady

AFP
Odkryty zaledwie kilka tygodni temu nieznany dotąd gatunek małpki - marmozeta Mico munduruku, jest zagrożony wyginięciem. Zagrażają mu trwające wciąż w Brazylii pożary. I ludzie.

Odkryta w sierpniu tego roku Mico munduruku żyje wyłącznie na obszarze około 55 tys. km kwadratowych  w stanie Pará na południowym zachodzie Brazylii.

„Po zniknięciu tych lasów znikną też marmozety” - powiedział. „W tym roku pożary spalają znacznie więcej siedlisk wszystkich marmozet z południowej Amazonki niż w poprzednich latach”.

Pan Araújo dodał, że ustawienie pożarów, które przetoczyły się w tym roku przez Amazonię Brazillian, było „motywowane politycznie”.

Powiedział, że nie był to rok zmniejszonych opadów deszczu i suchszych warunków, które zwiększają ryzyko pożaru.

Dodał, że ceny upraw soi i wołowiny nie drastycznie wzrosły, aby skłonić rolników do oczyszczenia większej ilości gruntów rolnych.

„Oczywistym wnioskiem jest to, że pożary w 2019 r. Są motywowane politycznie, a rolnicy popierają program prezydenta przeciwko ochronie środowiska i różnorodności biologicznej. A prezydent z kolei wspiera tych ludzi w terenie - powiedział.
Wspieraj swobodnie myślące dziennikarstwo i bierz udział w niezależnych wydarzeniach

Stworzenie zostało odkryte przez Rodrigo Costa Araújo i jego współpracowników z National Institute of Amazonian Research i Federal University of Amazonas w Brazylii.

Ledwie poznane zwierzę charakteryzuje się białymi dłońmi i ogonem, które u wszystkich dotąd znanych marmozet są czarne.

Region, który zamieszkuje Mico munduruku, należy do najintensywniej wylesianych w całej Amazonii. Do tego pustoszą go wciąż trwające katastrofalne pożary. W połączeniu z nielegalnym pozyskiwaniem drewna, ekspansją rolnictwa i nowymi projektami energetycznymi i infrastrukturalnymi siedliska niezliczonych gatunków stworzeń szybko ulegają trwałemu zniszczeniu.

Odkrywca małpki, Araújo, powołując się na dane NASA, alarmuje, że jeden z pożarów przebiega bezpośrednio przez obszar Amazonii zamieszkiwany przez Mico munduruku, śmiertelnie im zagrażając.

Naukowiec jest przekonany, że większość pożarów trawiących płuca Ziemi jest wynikiem podpaleń, motywowanych politycznie. 

- Jest oczywiste, że pożary w 2019 r. są motywowane politycznie, a rolnicy popierają program prezydenta przeciwko ochronie środowiska i różnorodności biologicznej. Prezydent z kolei wspiera tych ludzi w terenie - powiedział Araújo.

Naukowiec ma jednak nadzieję, że gatunek uda się ocalić. Jego odkrycie może sprawić, że ponownie przeanalizowane zostaną plany budowy kilku elektrowni wodnych, zaplanowanych na terenie zamieszkiwanym przez marmozety.

- Ten region prawie nie został zbadany, a jego różnorodność biologiczna jest słabo znana, więc opisanie nowego gatunku naczelnych wyraźnie pokazuje, że niszczymy siedlisko wielu innych, wciąż nieodkrytych gatunków - powiedział Araújo.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA