fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

USA: Będzie wycinka drzew w "amerykańskiej Amazonii"?

The original uploader was Henryhartley at English Wikipedia. [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Administracja Donalda Trumpa proponuje, by na obszarze ok. 70 tys. hektarów największego leśnego rezerwatu w USA (Tongass National Forest na Alasce) możliwa była wycinka drzew. Obszar ten jest często określany mianem "amerykańskiej Amazonii" - informuje CNN.

Departament Rolnictwa proponuje umożliwienie rozpoczęcia budowy dróg i przeklasyfikowanie części obszarów leśnych - w tym ok. 70 tys. hektarów rezerwatu leśnego Tongass na Alasce.

Rezerwat Tongass to największy, nie poddany działaniom człowieka, wilgotny las strefy umiarkowanej. Jest naturalnym środowiskiem życia niedźwiedzi i orłów, na jego terenie rosną też wiekowe cedry i świerki.

Teraz jednak Departament Rolnictwa chce wyłączyć Tongass z przepisów wyłączających budowę nowych dróg na terenie rezerwatów leśnych (national forests) w USA. Przedstawiona przez Departament propozycja zawiera pięć opcji - jedna z nich zakłada, że zakaz budowy dróg zostanie utrzymany na tym terenie.

Gubernator Alaski Mike Dunleavy (Partia Republikańska) przyznał, że osobiście poruszył kwestię "potencjału produkcyjnego" objętego ochroną lasu w rozmowie z prezydentem Donaldem Trumpem.

Zdaniem Dunleavy'ego przepisy z 2001 roku zakazujące budowy dróg na terenie rezerwatów doprowadziły do "zwolnień w przemyśle drzewnym w południowo-wschodniej Alasce, pozbawiając mieszkańców pracy i możliwości rozwoju ekonomicznego". 

Propozycja Departamentu Rolnictwa jest - jego zdaniem - pierwszym krokiem do "odbudowy całego przemysłu drzewnego i odzyskania pracy przez mieszkańców Alaski, a także zdywersyfikowania gospodarki stanu".

Tymczasem ekolodzy zwracają uwagę na negatywny wpływ jaki wycinka na terenie rezerwatu będzie mieć na środowisko, co może odbić się na wpływach stanu z turystyki i rybołóstwa.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA