fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Przez brexit i zmiany klimatu Wielkiej Brytanii zagrozi głód?

stock.adobe.com
Zaopatrzenie Wielkiej Brytanii w żywność może być zagrożone w wyniku wpływu zmian klimatycznych na rolnictwo na całym świecie - wynika z raportu przygotowanego przez parlamentarną komisję ds. audytu klimatycznego - informuje Sky News.

Parlamentarzyści, autorzy raportu uważają, że rząd musi zdać sobie sprawę z ryzyka, jakie dla zaopatrzenia kraju stwarza importowanie 40 proc. żywności konsumowanej na Wyspach, w tym 20 proc. owoców i warzyw z krajów, którym grozi "załamanie klimatyczne".

Niepewność co do kwestii zaopatrzenia kraju w żywność jest wzmacniana przez niepewność związaną z brexitem - czytamy w raporcie.

Przewodnicząca komisji, Mary Creagh alarmuje, że Wielka Brytania "mierzy się z kryzysem w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, który wzmacnia niepewność dotycząca przyszłej pozycji w stosunkach handlowych z UE i resztą świata".

- Ministrowie muszą opublikować wszystkie posiadane informacje związane z Operacją Trznadel (przygotowania do twardego brexitu) w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego i prawdopodobnych kosztów brexitu bez umowy - dodaje.

Komisja apeluje też do rządu, aby ten zaczął promować zdrową i bardziej zrównoważoną dietę wśród Brytyjczyków, którzy powinni zmniejszyć spożycie mięsa i nabiału.

Rzecznik rządu w odpowiedzi na raport stwierdził, że władze "są świadome zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi", w tym m.in. dla "produkcji żywności i zaopatrzenia (w nią)". Dlatego - jak dodaje - Wielka Brytania jest pierwszą dużą gospodarką, która zadeklarowała, że do 2050 roku chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do zera.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA