fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Upały zabijają rafę koralową znacznie szybciej niż sądzono

Pixabay
Fale morskich upałów zabijają rafy koralowe znacznie szybciej niż wcześniej sądzono - wynika z opublikowanych dziś badań.

Wzrost temperatury morza, do którego prowadzi globalne ocieplenie, może poważnie uszkodzić rafy poprzez "wybielanie". Powtarzające się procesy, jak ten, który uderzył w Wielką Rafę Koralową w 2016 i 2017 roku, mogą ostatecznie zabić rafy.

Jeśli temperatura morza spadnie, rafa jest w stanie się zregenerować. 

Nowe badania wykazały, że fale upałów mogą zniszczyć strukturę korali, zabijając organizmy w ciągu kilku dni lub tygodni. 

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Australii wykonali tomografię komputerową raf koralowych do monitorowania wpływu wysokich temperatur. 

Scott Heron z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka powiedział, że szybkie rozpuszczanie szkieletów korali po falach upałów było dla naukowców zaskoczeniem. Badacze zajmujący się klimatem mówią o "nieznanych niewiadomych" - skutkach, których nie udało się przewidzieć w oparciu o istniejącej wiedzy i doświadczeniu. - Pojawia się pytanie, ile jeszcze tych "niewiadomych" może wywołać szybsze i większe niszczenie rady - dodał.

Wybielanie koralowców w latach 2016-2017 dotknęło połowę struktury o długości 2300 kilometrów, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA