fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Niebezpieczne antybiotyki w rzekach. Na liście 72 państwa

Pixabay
Rzeki na całym świecie są zanieczyszczone antybiotykami. W niektórych miejscach poziom bezpieczeństwa został przekroczony nawet 300 razy.

Naukowcy znaleźli co najmniej jeden z powszechnie używanych antybiotyków w większości z 711 próbek wody z rzek pobranych w 72 krajach.

O wynikach swojego badania poinformowali na konferencji w Helsinkach. W dziesiątkach miejsc stężenie leku używanego do zwalczania infekcji bakteryjnych u ludzi i zwierząt przekroczyło dopuszczalne normy. 

Cyprofloksacyna, używana do leczenie zakażenia jelit i dróg moczowych, przekroczyła normy w 51 miejscach.

W Bangladeszu stężenie innego powszechnie stosowanego antybiotyki - metronidazolu było 300 razy wyższe niż dopuszczalne limity.

Powszechna obecność antybiotyków wpływa nie tylko na przyrodę, ale również przyczynia się do powstania problemu odporności na środki przeciwbakteryjne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że na świecie brakuje antybiotyków, które wciąż działają. Wezwano przemysł farmaceutyczny oraz rządy do pilnego opracowania nowej generacji leków.

Odkryte w latach dwudziestych XX wieku antybiotyki uratowały dziesiątki milionów istnień ludzkich przed zapaleniem płuc, gruźlicą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma śmiertelnymi bakteriami.

Dopuszczalne limity najczęściej były przekraczane w Azji i Afryce, ale próbki z obu Ameryk i Europy pokazały, że problem jest ogólnoświatowy.

Kraje o najwyższym poziomie zanieczyszczenia rzek antybiotykami to Bangladesz, Kenia, Ghana, Pakistan i Nigeria. W Europie problem ten najbardziej był widoczny w Austrii.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA