fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Zmiany klimatu sprawią, że węgorze znikną?

AdobeStock
Według badań przeprowadzonych przez portugalskich naukowców, zmiany klimatu sprawiają, że węgorze w Europie mogą całkowicie wymrzeć.

Nowe badanie wskazuje, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do wyginięcia węgorzy w Europie. 

Ze względu na połowy, zanieczyszczenia i tamy, które budowane wzdłuż rzek blokują tradycyjne szlaki migracyjne węgorzy, od dziesięcioleci ich populacja stopniowo się zmniejsza. Liczba ryb spadła o ponad 90 procent od początku lat 80. XX wieku. Teraz kolejnym dla nich zagrożeniem stają się wzrost temperatury i zakwaszenie wód.

Naukowcy z Portugalii sprawdzili, jaki wpływ ma rosnąca temperatura na życie, funkcjonowanie i zachowanie młodych węgorzy. Tzw. ”węgorze szkliste” umieszczono w różnych warunkach, aby sprawdzić, jak zareagują na wyższe temperatury i zakwaszoną wodę. Warunki miały przypominać środowisko, w którym w przyszłości mogą one żyć w związku ze zmianami klimatu.

Czytaj także: Inwestorzy apelują do rządów: Walczcie ze zmianą klimatu

 

 

Po umieszczeniu ryb w cieplejszej wodzie, przeżyło mniej młodych węgorzy. Te, które były bardziej aktywne, wykazywały większą gotowość do kontynuowania migracji. Wydaje się, że zakwaszona woda tłumiła ich wrodzone pragnienie wędrówki. Wynik ten potwierdził poprzednie badania, która wykazały, że szkodzi ona zdolnościom sensorycznym ryb. Publikując swoje odkrycia w czasopiśmie „Biology Letters”, naukowcy stwierdzili, że warunki, w których będą żyły ryby, mogą wkrótce spowodować niespodziewane i niepożądane zmiany w populacji węgorzy.

Dr Reinhold Hanel, ekspert z niemieckiego instytutu Thunen, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że "w pełni zgadza się", że zmiany klimatyczne mają wpływ na węgorze. Dodał także, że nowe badanie wspiera prace sugerujące, że zmiany klimatyczne szkodzą węgorzom, manipulując prądami oceanicznymi wzdłuż ich szlaków migracyjnych. Zauważył jednak, że w przypadku ryb, które przemieszczają się ponad 4000 mil w celu reprodukcji, przepływając zarówno przez słodką jak i morską wodę, zmiana klimatu była tylko jednym z wielu negatywnych czynników na te wrażliwe stworzenia. - Jeśli podróżujesz tak daleko jesteś narażony na ryzyko w wielu okolicznościach. Suma tych wpływów prawdopodobnie spowodowała spadek populacji - powiedział.

Samuel Stone, szef rybołówstwa i akwakultury w Marine Conservation Society, powiedział natomiast, że badania przypomniały o "pilnej potrzebie" odzyskania wyczerpanych zasobów rybnych. - Już teraz dostrzegamy wpływ zmian klimatu na gatunki morskie. Musimy zrobić o wiele więcej, uwzględnić to w zarządzaniu łowiskami - podkreślił. 

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA