O badaniach nad populacjami zajęcy amerykańskich można przeczytać w czasopiśmie naukowym "Canadian Journal of Zoology".

Zające amerykańskie należą do grupy zwierząt, które przed nadejściem zimy zmieniają futro na białe - znacznie grubsze niż letnie i zapewniające im doskonały kamuflaż na śniegu.

Badacze zauważyli jednak, że w Pensylwanii, gdzie zimy są coraz cieplejsze, a ilość spadającego śniegu - coraz mniejsza, zimowe futro zajęcy amerykańskich nie jest tak grube jak to, występujące u przedstawicieli tego samego gatunku w znacznie zimniejszym Jukonie. Badacze znaleźli nawet trzy osobniki, które w ogóle nie zmieniły futra po nadejściu zimy.

Zdaniem badaczy może to być rezultat przystosowywania się zajęcy do cieplejszego klimatu - w związku z coraz cieplejszymi zimami w Pensylwanii zające nie potrzebują zimą warstwy izolacyjnej w postaci grubszego futra. Poza tym letnie futro pozwala na łatwiejsze ukrywanie się w terenie, w którym nie ma śniegu - co może dać osobnikom, które nie zmienią futra na zimowe przewagę ewolucyjną.

Teraz badacze będą obserwować czy zjawisko nie zrzucania letniego futra wśród zajęcy będzie się upowszechniać, czy też - ze względu na zmiany klimatyczne - rozpoczną one migrację na północ.