fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Waszczykowski: Złe relacje z USA? A kto je psuł, jak nie Tusk?

Witold Waszczykowski
fot. European Union 2021 - Source : EP/ Emilie GOMEZ
- Proszę przypominać Donaldowi Tuskowi, jeśli on bezczelnie opowiada o jakichś złych relacjach (ze Stanami Zjednoczonymi), jak było za jego czasów. Za jego czasów był reset z Rosją, a nie z Ameryką - powiedział Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

W poniedziałek na Długim Targu w Gdańsku odbył się wiec lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Były premier w trakcie przemówienia m.in. krytykował stan relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

- Mówili, że są najbardziej proamerykańscy, że są tacy pro NATO-wscy i że PiS-owski rząd zapewni najlepsze możliwe relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Już nie chcę mówić, bo to aż przykro było patrzeć, ale to, co też nam w oczach zostanie z tych świetnych relacji polsko-amerykańskich, to ciężki wysiłek naszego prezydenta, by zrobić sobie fotkę między toaletą a windą - ironizował Tusk.

Dowiedz się więcej: Tusk proponuję Kaczyńskiemu debatę. „Wyjdź z jaskini”

Czy relacje polsko-amerykańskie są tak złe, jak przedstawiał to Donald Tusk? - A kto je psuł przed laty? A kto je psuł, jak nie Donald Tusk? Kto odrzucił tarczę antyrakietową w 2008 roku? - pytał w programie WP „Newsroom” Witold Waszczykowski.

- Nie wiem w ogóle, po co ten człowiek wraca i zabiera głos w tej sprawie. Polsko-amerykańskie relacje od 2015 roku zostały podniesione na niebotyczny poziom. Mamy olbrzymią współpracę wojskową, wróciliśmy do tarczy antyrakietowej - to jest pierwsza stała baza amerykańska w Polsce, która za chwilę będzie uruchomiona. Mamy tysiące żołnierzy amerykańskich, tysiące sprzętu amerykańskiego, perspektywy są na powiększenie. Mamy programy współpracy wojskowej, kupujemy sprzęt amerykański najnowszej generacji. Mamy rozwiniętą współpracę energetyczną - kupujemy gaz. Amerykanie są uczestnikami naszego Trójmorza - wymieniał były szef MSZ. 

- Proszę przypominać Tuskowi o tym, jeśli on zarzuca, bezczelnie opowiada o jakichś złych relacjach, to proszę mu to wypominać, jak było za jego czasów. Za jego czasów był reset z Rosją, a nie z Ameryką. Więc on bezczelnie w tej chwili oskarża Polskę o jakieś złe relacje z USA - przekonywał Waszczykowski.

Pytany, jak na stosunki Polska - USA wpłynie ewentualne uchwalenie nowelizacji ustawy medialnej, popularnie zwanej „lex TVN”, eurodeputowany PiS stwierdził, że „jeśli potraktują to Amerykanie jako próbę uregulowania rynku medialnego, jako próbę uregulowania również kwestii biznesowych - to nie wpłynie”.

- Jeśli poważnie porozmawiamy z Amerykanami na płaszczyźnie biznesowej, to oni to zrozumieją i będą wiedzieli, że takie są rozwiązania europejskie. Natomiast oczywiście TVN i totalna opozycja próbuje z tego zrobić kolejny konflikt ideologiczny, twierdzą, że (...) to jest koniec demokracji, koniec mediów w Polsce. Nie przesadzajmy. Od TVN-u nie zależy demokracja w Polsce - ocenił były minister spraw zagranicznych.

Źródło: rp.pl/ WP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA