fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Koszulki Ukrainy na Euro zirytowały Rosję. Chodzi o Krym

Jeden z kompletów strojów Ukrainy na Euro 2020
Facebook, Andrij Pawełko
Stroje, w jakich reprezentacja Ukrainy ma wystąpić na Euro, wywołały irytację Rosji, ponieważ na koszulkach piłkarzy znalazł się m.in. kontur kraju, w granicach którego znajduje się anektowany przez Rosję w 2014 roku Krym.

Ukraina i niemal cała społeczność międzynarodowa nie uznały aneksji Krymu, który traktowany jest jako część terytorium Ukrainy okupowana nielegalnie przez Rosję.

Tymczasem Rosja od czasu aneksji uważa Krym za część swojego terytorium.

Stojący na czele ukraińskiej federacji piłkarskiej Andrij Pawełko zaprezentował koszulkę reprezentacji Ukrainy w nagraniu na swoim profilu na Facebooku, w niedzielę.

Na przedzie żółtego kompletu strojów znajduje się kontur Ukrainy obejmujący Krym i separatystyczne republiki na wschodzie Ukrainy - Doniecką i Ługańską.

Pawełko wyraził nadzieję, że obrys Ukrainy na koszulce "da siłę piłkarzom, którzy będą walczyli (na Euro) dla całej Ukrainy".

Tymczasem rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, skrytykowała wygląd ukraińskich strojów na Euro za "dołączenie do terytorium Ukrainy rosyjskiego Krymu" co "stwarza iluzję niemożliwego".

Zacharowa zwróciła też uwagę na slogan "Chwała Ukrainie", który pojawił się na koszulkach - jej zdaniem "pobrzmiewają w nim echa z nazistowskich pochodów".

Rosyjski parlamentarzysta, Dmitrij Swiszczew oczekuje reakcji organizatorów Euro 2020 na wygląd ukraińskich koszulek.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA