fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Premier Grecji chce sankcji UE wobec Turcji

AFP
UE powinna nałożyć "znaczące" sankcje na Turcję, jeżeli Ankara nie wycofa swoich okrętów ze spornych wód wschodniego Morza Śródziemnego - oświadczył premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w artykule opublikowanym na łamach trzech europejskich gazet ("The Times", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i "Le Monde").

Stosunki między Grecją a Turcją są w ostatnich tygodniach napięte, w związku z pojawieniem się na spornych wodach w pobliżu Cypru eskortowanego przez okręty tureckie statku badawczego "Oruç Reis". Od tego czasu Grecja i Turcja zintensyfikowały aktywność wojskową w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego.

"Potrzebujemy dialogu, ale nie prowadzonego gdy trzymamy się na muszce. To, co zagraża bezpieczeństwu i stabilności mojego państwa, zagraża dobrobytowi i bezpieczeństwu wszystkich państw UE" - napisał Mitsotakis.

W tym miesiącu przywódcy UE mają zdecydować o tym, jak zareagują na działania Turcji - sojusznika Grecji w NATO. Grecja otrzymała w ostatnich tygodniach silne wsparcie m.in. od Francji.

Mitsotakis pisze, że jeśli Turcja nie wycofa się z działań na spornych wodach wówczas UE powinna nałożyć na Ankarę "znaczące sankcje".

"Jeśli Europa chce pokazać prawdziwą siłę geopolityczną nie może pozwolić sobie na ugłaskiwanie wojowniczej Turcji" - dodał grecki premier.

Mitsotakis stwierdził też, że Turcja wciąż ma czas, by uniknąć sankcji i "zrobić krok w tył".

"Powinni (...) wrócić do stołu i zacząć w miejscu, w którym skończyliśmy, gdy zerwali rozmowy w 2016 roku" - dodał premier Grecji.

"A jeśli nie dojdziemy do porozumienia wówczas musimy szukać rozwiązania w Hadze" - zaznaczył.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA