fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Trump podpisał ustawę ws. sankcji za prześladowanie Ujgurów

AFP
Donald Trump podpisał w środę ustawę wzywającą do nałożenia sankcji na Chiny w związku z prześladowaniami w tym kraju Ujgurów. Trump złożył podpis pod ustawą w dniu, gdy amerykańskie gazety opublikowały fragmenty książki byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Johna Boltona, z których wynika, iż w rozmowach z Xi Jinpingiem wyrażał aprobatę w kwestii prześladowań muzułmanów w Chinach.

Ustawa została przyjęta przez Kongres przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu. Jej celem ma być wysłanie Pekinowi wyraźnego sygnału w kwestii praw człowieka poprzez wprowadzenie obowiązku nałożenia sankcji na osoby odpowiedzialne za prześladowania Ujgurów w Chinach.

ONZ szacuje, że ponad milion chińskich muzułmanów przebywa w tzw. obozach reedukacyjnych w Sinciangu, gdzie poddawani są intensywnej sinizacji.

Departament Stanu zarzuca władzom Chin, że te zgadzają się na torturowanie muzułmanów, a także, że próbują zniszczyć kulturę i wierzenia Ujgurów.

Chiny odrzucają te oskarżenia.

Światowy Kongres Ujgurów podziękował Trumpowi za podpisanie ustawy dodając, że "daje ona nadzieję dla zdesperowanych Ujgurów".

Podpisując ustawę Trump wydał oświadczenie, w którym napisał, że niektóre z jej zapisów mogą ograniczać jego konstytucyjne uprawnienia do prowadzenia dyplomacji, dlatego będzie traktował je jako wskazówki, a nie zobowiązania.

W środę media w USA opublikowały fragmenty książki Boltona, w której były doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego opisuje m.in. rozmowę prezydenta USA z Xi Jinpingiem w 2019 roku. W czasie tej rozmowy Trump miał stwierdzić, że Xi powinien nadal tworzyć obozy dla Ujgurów.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA